• Historia szkoły

W roku 1892 - 111 lat temu , powstaje w naszej miejscowości pierwsza szkoła. Był to drewniany budynek pokryty pierwotnie słomą, później dachówką. Wewnątrz budynku mieściła się obszerna izba — miejsce nauki dzieci — i dwupokojowe mieszkanie z kuchnią dla nauczyciela. Podłoga i sufit klasy były drewniane, ściany tynkowane, pomalowane na biało. Oświetlenie stanowiła stołowa lampa naftowa. Ogrzewanie — duży, żelazny piecyk. Brak było wody. Dzieci chodziły po nią do odległej studni. Uczniowie zasiadali do lekcji w długich ławach. Na pochyłych pulpitach stały kałamarze z atramentem. Budynek szkoły usytuowany był na działce, którą zajmuje obecnie nasza placówka. Wybudowano go bliżej drogi, a jego otoczenie ozdabiały rosnące po dziś dzień kasztanowce. We wspomnieniach najstarszych mieszkańców wsi pojawiają się, nazwiska takich pedagogów, jak: R.Chmielewski, p. Maria i Zygmunt Koziorowscy, p. Walanczykówna, p. Kasza, p. Wesołowska. Rozwój szkoły przerywają wydarzenia II wojny światowej. W roku 1942 okupanci dokonują wysiedlenia mieszkańców Brudzowic. Budynek szkoły zostaje rozebrany, a materiał budowlany przewieziony na kolonię Główną w pobliży trasy szybkiego ruchu. Wzniesiono tam nową siedzibę szkoły. Po wyzwoleniu wsi spod okupacji hitlerowskiej zajęcia szkolne przeprowadzano we właściwym budynku szkoły i wynajętych budynkach prywatnych. Kroniki wymieniają z tego okresu nauczycielki: p. Janinę Rok, pełniącą funkcję kierownika szkoły, i p.Zofię Jabłońską. Kolejny etap w dziejach szkoły to lata 1949- 1953. Stanowisko kierownika objął wówczas p.Marian Cieśla - żywo interesujący się folklorem ludowym. Z jego inicjatywy, powstał chór młodzieżowy. Pedagogiczny trud na stanowisku kierownika szkoły podjął w roku 1953 p. Zenon Kolasiński. W roku 1959 stanął on na czele Komitetu Budowy Szkoły Podstawowej w Brudzowicach. Bodźcem do działań w tym kierunku okazały się trudne warunki lokalowe dotychczasowej placówki oraz apel ówczesnych władz „zbudowania wysiłkiem całego narodu 1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Po burzliwych dyskusjach na temat usytuowania nowego obiektu 2 marca 1959r., na dawnym placu szkolnym na kolonii Polichno) podjęto trud stworzenia - w czynie społecznym - fundamentów nowego obiektu. Budowniczymi nowej szkoły byli mieszkańcy wsi: p.Eugeniusz. Stelmach, p. Antoni Machura, p. Stanisław Czapla,p. Ludwik Szatan, p.Izydor Kumor, p. Konstanty Szatan, p.Franciszek Nowak, p. Władysław Nowak, p.Antoni Bańka, p. Jan Michalczyk, p. Stanisław Kieras, p.Antoni Skupień, p.Jan Wyszyński. Wspólnym wysiłkiem wzniesiono piętrowy budynek, obejmujący pięć izb lekcyjnych, zastępczą salę gimnastyczną, korytarz, kancelarię, pokój nauczycielski, bibliotekę, świetlicę, kuchnię, trzy pomieszczeni wykorzystane jako zaplecza pracowni przedmiotowych, salę zajęć praktyczno - technicznych, cztery mieszkania nauczycielskie, toalety. Wykończenie budynku stanowiły drewniane okna, parkiet dębowy w klasach i mozaika na korytarzu. Szkołę ogrzewano piecami kaflowymi. Nowo wybudowana Szkoła Podstawowa w Brudzowicach została zarejestrowana pod numerem 98 na liście Szkół­ Pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego. Uroczystość oddania obiektu nastąpiła 1 września 1960 r. Kolejne ważne przedsięwzięcia to: wyposażenie szkoły w pomoce naukowe, zagospodarowanie otoczenia obiektu, założenie sadu, budowa pomieszczeń gospodarczych, doprowadzenie do budynku szkoły wody bieżącej ze studni gromadzkiej. W latach 1973- 1987 kierownictwo szkoły objął p. Julian Flak. Nauczyciele corocznie podejmowali pracę Z około 150 uczniami.

Troską dyrektora szkoły - p.Juliana Flaka było utrzymanie w jak najlepszym stanie budynku szkoły oraz doposażenie placówki w meble i pomoce naukowe. Każdego roku podejmowane były prace remontowe, kilkakrotnie malowano klasy oraz elewację budynku. We wszystkich klasach pojawiły się meblościanki. Nastąpiła wymiana dawnych ławek na stoliki i krzesła. Przybyło środków audiowizualnych. Utworzono gabinet lekarski. Zmienił się wystrój klas i korytarza.. Przed budynkiem trwały prace upiększające. Zasadzono 60 krzewów róż, wykonano ozdobne płotki zamontowano plac zabaw. stojaki na rowery z zadaszeniem, urządzono ogródek geograficzny, boisko do siatkówki bieżnię do skoku w dal. W latach 1987 - 1994 dyrektorem szkoły była p. Maria Witkowska. Placówka wzbogaciła się wówczas o nowe meble i pomoce naukowe. Wielokrotnie odnawiano korytarz i sale lekcyjne. Remontowano budynek. Poprawiano estetykę obejścia szkoły. Największym sukcesem było założenie w szkole centralnego ogrzewania. Od 1994 roku funkcję dyrektora szkoły Podstawowej w Brudzowicach pełni p. Marian Rąba. Z jego inicjatywy budynek szkoły został zmodernizowany. Zamontowano okna plastikowe w całym obiekcie. Przebudowano toalety. Ocieplono budynek i pokryto tynkiem akrylowym. Wyremontowano dach. Nastąpiła wymiana instalacji elektrycznej. Wielokrotnie odnawiano izby lekcyjne. Zmieniono ogrodzenie szkoły. Placówka wzbogaciła się o nowoczesne środki audiowizualne oraz sprzęt komputerowy. Zostały zakupione meble. Największe osiągnięcie tego okresu to oddanie 1 września 2001 roku do użytku uczniów i mieszkańców wsi nowoczesnej sali gimnastycznej.