- Styczeń 2017
- Grudzień 2016
- Listopad 2016
- Październik 2016
- Wrzesień 2016
- Czerwiec 2016
- Maj 2016
- Kwiecień 2016
- Luty 2016
- Styczeń 2016
- Grudzień 2015
- Listopad 2015
- Październik 2015
- Wrzesień 2015
- Czerwiec 2015
- Maj 2015
- Kwiecień 2015
- Marzec 2015
- Luty 2015
- Styczeń 2015
- Grudzień 2014
- Listopad 2014
- Październik 2014
- Wrzesień 2014
- Czerwiec 2014
- Maj 2014
- Kwiecień 2014
- Marzec 2014
- Luty 2014
- Styczeń 2014
- Grudzień 2013
- Listopad 2013
- Październik 2013
- Wrzesień 2013
- Czerwiec 2013
- Maj 2013
- Kwiecień 2013
- Marzec 2013
- Luty 2013
- Styczeń 2013
- Grudzień 2012
- Listopad 2012
- Październik 2012
- Wrzesień 2012
Kwiecień 2013
Tydzień pamięci i wiedzy o powstaniu styczniowym
Tydzień pamięci i wiedzy o powstaniu styczniowym, który odbywa się w Gminie Siewierz stał się powodem zorganizowania przez uczniów Zespołu Szkół w Brudzowicach konferencji naukowej pod hasłem „Styczeń, który trwał przeszło rok”.
Konferencja odbyła się 9 kwietnia 2013 r. w godzinach od 11.00 do 15.00 w dwóch grupach wiekowych: dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. Podczas spotkania uczennice klasy III gimnazjum : Ola Łaszczyca, Klaudia Całka i Gabrysia Mirek przedstawiły przygotowane przez siebie prezentacje multimedialne dotyczące przyczyn, przebiegu i skutków powstania styczniowego, a także jego dyktatorów oraz rodzajów uzbrojenia i sposobów prowadzenia walk.
Następnie uczniów zaproszono do wspólnego muzykowania. Wiemy dobrze, że komponowanie i wykonywanie pieśni patriotycznych w okresie poprzedzającym wybuch powstania i podczas jego trwania wymagało wiele odwagi. Władze carskie w Królestwie Polskim były na ich punkcie szczególnie wyczulone, obawiając się ich niezwykłej siły w pobudzaniu i podtrzymywaniu uczuć i nastrojów patriotycznych wśród Polaków. Zniewolony naród pozbawiony własnego języka, historii i kultury mógł również w ten sposób zademonstrować przywiązanie do ojczyzny. Dziś bez przeszkód, z przyjemnością i zaangażowaniem uczniowie Zespołu Szkół w Brudzowicach wykonywali utwory, które kiedyś zagrzewały do walki, opowiadały o dzielnym naszym narodzie, a w chwili obecnej uczą patriotyzmu i przywiązania do ojczyzny.
Nie zapomniano również o najmłodszych uczniach szkoły. Dla nich zostały przygotowane warsztaty techniczno – plastyczne, podczas których dzieciaki miały okazję wykazać swój patriotyzm rysując, malując i wykonując współczesne i powstańcze symbole narodowe, symbole oraz kotyliony. Podczas zajęć mogły również wysłuchać pieśni patriotycznych.
Dzień 9 kwietnia przeszedł już do historii, ale melodie wykonywanych przez uczniów pieśni patriotycznych długo jeszcze będą dźwięczeć w ich uszach.
K. Całka, O. Łaszczyca, G. Mirek
I SIEWIERSKA GRA ULICZNA
W sobotę 13 kwietnia 3 drużyny z naszej szkoły wzięły udział w I Siewierskiej Grze Ulicznej, która została zorganizowana w ramach obchodów 150-tej rocznicy powstania styczniowego. Łącznie w grze wzięło udział 60 uczniów - w trzech grupach wiekowych: klasy I-III i IV -VI szkoły podstawowej oraz grupa uczniów gimnazjum i liceum - ze wszystkich placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Siewierz.
Drużyny rozpoczynały grę w jednym punkcie startowym i wyruszały na trasę w 10-cio minutowych odstępach. Po drodze wypełniały zróżnicowane zadania wiążące się tematycznie z powstaniem styczniowym.
Podsumowanie gry odbyło się na dziedzińcu zamku siewierskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe proporczyki, książki o Adamie Małyszu i dyplomy. Natomiast drużyny, które zajęły miejsca I, II, III otrzymały nagrody w postaci gier planszowych i quizów. W podsumowaniu rywalizacji najstarszej grupy uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy Zdzisław Banaś, Zastępca Burmistrza Dariusz Waluszczyk , Prezes Fundacji Zamek Siewierski p. Nowacki, który ofiarował szkołom egzemplarze książek o siewierskiej warowni. Nasze drużyny uplasowały się w czołówce zawodów:
w grupie klas I-III 3 miejsce zajęła drużyna w składzie:
Julia Wędrychowicz
Julia Stolingwa
Oliwia Konecka
Natalia Uchnastgrupą opiekowała się mgr Ewa Gawron
w grupie klas IV-VI 2 miejsce zajęła drużyna w składzie:
Agata Bańska
Magdalena Bednarczyk
Robert Duda
Piotr Sularz
grupą opiekowała się mgr Magdalena Bednarczyk
w grupie klas gimnazjalnych 1 miejsce zajęła drużyna w składzie:
Anna Myrta
Tyberiusz Błach
Klaudia Całka
Klaudia Wyszyńska
grupą opiekowała się mgr Grażyna KocotMontaż słowno-muzyczny upamiętniający bohaterów powstania styczniowego
14 kwietnia 2013r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Żelisławicach przy współpracy Zespołu Szkół w Brudzowicach przygotował i przedstawił montaż słowno-muzyczny upamiętniający bohaterów powstania styczniowego.
Występ rozpoczynał fragment filmu „Rok 1863” prezentowany na antenie TVP Historia. Była to opowieść oparta na wspomnieniach powstańca, który zadaje pytanie „ i po co to , po co to było?”. Scenariusz naszego przedstawienia pokazywał , że warto było podjąć trudy walki o wolność ukochanego kraju.
Autorski scenariusz imprezy opracowała mgr Dorota Grzesiak. Autorka ważne role wyznaczyła dla uczniów naszej szkoły. W roli przywódcy powstania - Romualda Traugutta wystąpił Radosław Góra, powstańca nawołującego do walki zagrał Jakub Surma, natomiast Wiktoria Smal i Klaudia Łabuś wystąpiły w wierszu podsumowującym całą uroczystość. Wszyscy uczniowie z obu szkół wystąpili we wzruszającej scenie finałowej.Uczniów ZS w Brudzowicach przygotowały mgr Anetta Jąderko i mgr Grażyna Kocot. Przedstawienie podobało się licznie zgromadzonym na sali widowiskowej MGOK w Siewierzu gościom. Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz skierował do występujących słowa : „Montaż słowno-muzyczny, który miałem przyjemność podziwiać zachwycał tematyką, doborem materiału, a przede wszystkim wysokim poziomem artystycznym prezentowanym przez dzieci i młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach. Jestem przekonany, że akademia była doskonałą lekcją historii dla każdego, kto brał w niej udział, a piękne piosenki i fragmenty prozy na długo pozostaną w pamięci niejednego widza i zaproszonego na tę uroczystość gościa. To dla mnie zaszczyt reprezentować Gminę, w której kształci się tak utalentowana i zdolna młodzież , i w której pracują tak zaangażowani i pełni pasji nauczyciele…”. Jesteśmy dumni, że mieliśmy szansę wziąć udział w uroczystości, która była ważnym wydarzeniem dla społeczności lokalnej i dla nas samych.