• Anna Wypiór wśród laureatów Wojewódzkiego Konkursu o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza

w Żelisławicach. Nagrodą dla Ani i nauczycielki języka polskiego p. Bożeny Kańtoch były upominki rzeczowe oraz wycieczka do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

• Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

• W dniu 12 kwietnia 2023 r. w Miejsko Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki
            w Siewierzu odbyły się eliminacje powiatowe do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Celem tego konkursu było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W OTWP uczestniczyły dzieci i młodzież w trzech grupach:

- I grupa - uczniowie klas I-IV SP,

- II grupa – uczniowie klas V-VIII SP,

- III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Szkołę Podstawową w Brudzowicach reprezentowali:

- Paweł Flak z klasy III,

-  Mateusz Madej z klasy IV.

Eliminacje powiatowe przeprowadzone były w formie pisemnej i ustnej.  Do finału przeszedł uczeń klasy III – Paweł Flak, który zdobył największą liczbę punktów i zajął I miejsce w swojej kategorii wiekowej.  W nagrodę otrzymał dyplom oraz atrakcyjną nagrodę rzeczową. Ponadto uczeń będzie reprezentował powiat będziński w Finale Wojewódzkim OTWP.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brudzowicach zaprezentowali wysoki poziom wiedzy
            i zaangażowania.

Pawłowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

•       Corocznie  2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.    Został on ustanowiony  w 2008r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat specyfiki autyzmu, jego objawów oraz trudności, przed jakimi stoją zarówno młodzi, jak i starsi autyści oraz ich rodziny.   Obecnie w Polsce z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zmaga się około 300 tysięcy osób - w tym około 170 tysięcy dzieci  i młodzieży. Na świecie liczba ta sięga 25 milionów ludzi.

Z  uwagi na to, że w bieżącym roku dzień 2 kwietnia wypadł w niedzielę, w Szkole Podstawowej w Brudzowicach Dzień Świadomości Autyzmu obchodziliśmy w piątek 31 marca. Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani " na niebiesko", ponieważ kolor ten jest symbolem autyzmu. Z barwnych plakatów uczniowie dowiedzieli się o najważniejszych cechach autyzmu. Zapoznali się  z informacją, że z takimi trudnościami mierzą się osoby z pierwszych stron gazet - np. znany piłkarz Lionel Messi, reżyser Anthony Hopkins czy też amerykańska aktorka Daryl Hannah. Autyzm dotykał też fizyka Alberta Einsteina, naukowca Isaaka Newtona, wynalazcy Thomasa Edisona i wielu, wielu innych.

Tego dnia przygotowaliśmy również wystawę prac plastycznych wykonanych przez naszych utalentowanych uczniów i przedszkolaków. Podziwialiśmy kreatywne plakaty, ozdoby ścienne np. błękitne latawce, czerwone serduszka z pomocnymi dłońmi oraz zakładki do książek i plany lekcji  - wszystko to w niebieskich barwach. Nasz szkolny korytarz przystroiliśmy kolorowymi puzzlami i niebieskimi motylami.

Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z najnowszymi publikacjami książkowymi na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu oraz życia, predyspozycji i ograniczeń osób ze spektrum autyzmu.

Cała nasza szkolna społeczność przeżyła inspirujący dzień, pogłębiając swoją wiedzę na temat autyzmu oraz wyrażając solidarność i zrozumienie dla dotkniętych nim osób, ich odmiennych potrzeb i możliwości.

• Sukcesy naszych uczniów

• Emilka Kuraś i Emilka Czapla zdobyły III miejsce w XIX Powiatowym Konkursue Mitologicznym "W świecie bogów i herosów greckich." dla uczniów szkół podstawowych organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach. Gratulujemy!

• Realizujemy swoje pasje i zainteresowania

•       Uczeń klasy ósmej Jakub Żabicki realizuje swoje pasje i zainteresowania uczestnicząc w zajęciach tradycyjnej japońskiej sztuki walki wręcz ju –jitsu. Dyscyplina ta wymaga dużej sprawności fizycznej, cierpliwości, koncentracji i opanowania. Kuba Osiąga swoje pierwsze sukcesy w zawodach.
            Zdobył I miejsce w Pucharze Polski w Ju – Jitsu Sportowym organizowanym Śląski Związek Ju- Jitsu. Serdecznie gratulujemy!

• Poznajemy Górny Śląsk!

•

30 marca 2023 r. uczniowie klasy V, VI i VIII pod opieką nauczycieli: p. G. Kocot, p. A. Urbańczyk, p. A. Wylon-Flak i p. B. Kańtoch odbyli wycieczkę na Stadion Śląski oraz do Muzeum Śląskiego.

Spod szkoły wyruszyliśmy o godz. 8.30. Od godz. 10.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie znajdującego się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie słynnego ,,Kotła Czarownic”. Dowiedzieliśmy się, że ten przydomek nadali Stadionowi brytyjscy dziennikarze po wygranym przez Polaków meczu z Anglią, który odbył się 6 VI 1973r. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy strefę SPA oraz szatnię reprezentacji. Tunelem zawodniczym przeszliśmy wprost na wyjątkową płytę boiska pokrytą naturalną murawą. Na bieżni lekkoatletycznej chętni uczniowie próbowali swoich sił w biegu na 100 m. Wszyscy sprawdziliśmy akustykę obiektu, głośno krzycząc: ,,Polska, Biało-Czerwoni!”.Ogromne wrażenie wywarła na nas loża VIP oraz trybuny prasowe. Mieliśmy również możliwość obejrzenia krótkich filmów na temat historii budowli. Zwiedziliśmy też salę muzealną oraz zajrzeliśmy do stadionowego Komisariatu Policji.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Śląskiego znajdującego się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego ,,Katowice”. Tam poznaliśmy historię Górnego Śląska. Najbardziej zaciekawiły nas eksponaty prezentujące ciężką pracę górników. Ostatnim punktem programu był posiłek w McDonald's. O godz. 15.00 byliśmy już pod budynkiem szkoły. Pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.