• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 

          Już od 2001 roku 29 września  w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone   z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Wśród zalet głośnego czytania należy wymienić kilka:  rozwija wyobraźnię dziecka, jego wrażliwość, poprawia pamięć i koncentrację, pomaga w skupieniu oraz wzbogaca słownictwo.

          Uczniowie naszej szkoły już od kilku lat biorą udział w akcji głośnego czytania. Ponieważ 29 września przypada w tym roku w niedzielę, w naszej szkole do akcji przystąpiliśmy już 27 września, w piątek. W tym dniu uczniowie rozpoczęli lekcje od wysłuchania fragmentów ulubionych lektur.

          Młodsza grupa przedszkolaków z zainteresowaniem wysłuchała bajeczki Zofii Poletyło pt.: „Jesień Jeżyka”, natomiast starsza grupa oddziału przedszkolnego opowiadania Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk pt. „Gdzie jest Milusia?”.  Uczniowie klasy I poznali historię ufoludków Titi i Toto, bohaterów książeczki Rafała Witka pt. „Pierwszaki z kosmosu”. Klasa II wysłuchała fragmentów lektury Waldemara Cichonia pt. „Cukierku, ty łobuzie!”, a klasa III poznała legendę „Jak to ze lnem było” Marii Konopnickiej. Klasa V i VI zaznajomiła się z fragmentami powieści „Pajączek na rowerze” Ewy Nowak, kl. VII miała okazję poznać młodziutką bohaterkę Alicję z powieści Barbary Kosmowskiej „Pozłacana rybka”. Najstarsi uczniowie z kl. VIII z zainteresowaniem wysłuchali obszernych fragmentów powieści Małgorzaty Piekarskiej pt. „Klasa pani Czajki”. W akcję głośnego czytania włączyły się i przeczytały utwory Panie: Agnieszka Urbańczyk, Ewa Gawron, Bożena Kańtoch, Katarzyna Szymiec, Joanna Cesarz, Barbara Sojka  i Aleksandra Jurczyk.

          Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Dlatego w świetlicy szkolnej zorganizowaliśmy wystawkę książek Janiny Porazińskiej, a przez cały kolejny tydzień w czasie zajęć świetlicowych dzieci słuchały fragmentów najpopularniejszych książek autorki. Czytaliśmy m. in. „Szewczyka Dratewkę” czy fragmenty „Pamiętnika Czarnego Noska”. Chętni uczniowie mogli wykonać ilustrację do poznanego utworu.

          Zachęcamy rodziców i dziadków  do głośnego czytania swoim pociechom przez cały rok, bo tak spędzony wspólnie czas w rodzinie zbliża emocjonalnie, buduje wzajemne zaufanie, pozwala lepiej się zrozumieć, a także otwiera drogę do trudnych rozmów.

           

                    

    • Kontakty

      • zsbrudzowice@tlen.pl, sekretariat@spbrudzowice.dlaedu.pl
      • 0 32 67 41 643
      • ul. Szkolna 41 42-470 Poland
      • Szkoła Podstawowa w Brudzowicach,
    • Logowanie