- Styczeń 2017
- Grudzień 2016
- Listopad 2016
- Październik 2016
- Wrzesień 2016
- Czerwiec 2016
- Maj 2016
- Kwiecień 2016
- Luty 2016
- Styczeń 2016
- Grudzień 2015
- Listopad 2015
- Październik 2015
- Wrzesień 2015
- Czerwiec 2015
- Maj 2015
- Kwiecień 2015
- Marzec 2015
- Luty 2015
- Styczeń 2015
- Grudzień 2014
- Listopad 2014
- Październik 2014
- Wrzesień 2014
- Czerwiec 2014
- Maj 2014
- Kwiecień 2014
- Marzec 2014
- Luty 2014
- Styczeń 2014
- Grudzień 2013
- Listopad 2013
- Październik 2013
- Wrzesień 2013
- Czerwiec 2013
- Maj 2013
- Kwiecień 2013
- Marzec 2013
- Luty 2013
- Styczeń 2013
- Grudzień 2012
- Listopad 2012
- Październik 2012
- Wrzesień 2012
Październik 2015
Żywność GMO kontra żywność ekologiczna.
W ramach realizacji projektu ERASMUS+ uczniowie Zespołu Szkół w Brudzowicach w dniu 15 października 2015 r. brali udział w spotkaniu z panią dietetyk Marią Kubisą, w Przychodni PRIMUS w Brudzowicach. Prezentacja miała na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży informacji na temat GMO oraz udzielenia odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania: Czy żywność Genetycznie Modyfikowana jest szansą czy zagrożeniem? Jak powstają produkty genetycznie modyfikowane? Unia Europejska a przepisy prawne? Żywność GMO w Polsce? Etykietowanie produktów oraz nadzieje i obawy? Pani dietetyk krok po kroku udzielała odpowiedzi i wyjaśniała, że
„Proces powstawania żywności genetycznie modyfikowanej można opisać następująco. Naukowcy rozrywają strukturę DNA w konkretnych miejscach przy użyciu specjalnych enzymów i wkładają w nie nowe geny.
Można w ten sposób przenieść dowolne geny z jednego organizmu do drugiego- zamieniając w ten sposób strukturę DNA, a zatem także NATURALNE CECHY I WŁAŚCIWOŚCI ORGANIZMU. Manipulacja tych cech ma oczywiście ukierunkowany charakter. Proces ten dokładniej polega na wprowadzeniu pojedynczych komórek roślin hodowlanych nowych, w miejsce usuniętych lub zmienionych genów.
GMO oznacza genetycznie zmodyfikowane organizmy, czyli takie, których materiał genetyczny został zmieniony w sposób nie zachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji.
Przepisy prawne UE, dotyczące żywności genetycznie zmodyfikowanej, są uważane za najbardziej surowe na całym świecie. Wysokie wymagania mają umożliwić nam wykorzystanie najnowszych technologii przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentów oraz środowiska naturalnego. Zastosowanie niezbędnych środków bezpieczeństwa jest wymagane nawet w przypadku braku pewności co do ryzyka wystąpienia zagrożenia. Jest to tzw. zasada przezorności.
Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej mają obowiązek przestrzegania tych zasad oraz zapewnienia odpowiedniego ich nadzoru.
W Polsce dążymy do tego, aby być krajem wolnym od genetycznie zmodyfikowanych organizmów. Zgodnie z zasadą traktatową, jako członek Unii Europejskiej, nie możemy jednak zabronić na swoim terytorium obrotu żywnością GMO i paszami GMO, umieszczonymi na rynku UE zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej. Rząd Polski dopuszcza możliwość importu żywności GMO spoza Unii Europejskiej oraz sprowadzania jej z krajów członkowskich UE pod warunkiem wyraźnego jej znakowania.
Należy pamiętać, że Polska nie jest samowystarczalna żywnościowo.
Żyjemy coraz dłużej, wzrasta liczba ludności świata i z prognoz wynika, że to gwałtowne tempo wzrostu utrzyma się. Aby w 2050 roku wyżywić około11 mld ludzi, należałoby podwoić lub potroić produkcję żywności. Nie jest to możliwe bez zastosowania nowoczesnej agrobiotechnologii.
Ponadto żyjemy w zmiennym klimacie tropikalnym, gleba jest w stanie dawać plony przez kilka lat, po czym ulega wyjałowieniu.
Gdybyśmy nie korzystali z dobrodziejstw cywilizacji i postępu technicznego to stalibyśmy w miejscu. Dalsze badania nad tą żywnością pozwolą rozwiązać wiele problemów, chociażby problem wyżywienia coraz większej ludności na świecie.
Każda żywność GM musi być zatem oznaczona przejrzystą etykietą zawierającą obiektywne informacje o tym, że oznaczony nią produkt składa się lub został wyprodukowany z GMO. Według prawa unijnego na etykiecie lub w wykazie składników powinien się znaleźć napis ”Produkt zawiera organizmy genetycznie zmodyfikowane/ genetycznie zmodyfikowany (nazwa organizmu)” lub „Wyprodukowano z genetycznie zmodyfikowanego składnika (nazwa składnika)”. Przy czym czcionka powinna być na tyle duża, aby można ją było łatwo odczytać. Genetycznie zmodyfikowana żywność ma w sobie ogromny potencjał. Naukowcy zgodnie twierdzą, że jej użycie mogłoby pomóc w rozwiązaniu wielu problemów współczesnego świata. Poprawa wartości użytkowej roślin uprawnych pozwoliłaby m.in. na zwiększenie produkcji żywności przy jednoczesnym zmniejszeniu areału upraw. Grunty o niższej jakości można by było wówczas wykorzystać jako tereny do odradzania naturalnych ekosystemów. Genetyczne modyfikacje pomogłyby również ograniczyć zużycie wody, nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin zanieczyszczających środowisko.
Manipulacje genetyczne budzą wiele kontrowersji. Głównie wynikają one z faktu, że nie sposób jest przewidzieć wszystkich skutków jakie wywoła na nas długotrwałe spożywanie żywności GMO.
Często poruszana jest również kwestia ryzyka wyprodukowania nowych alergenów oraz nasilenia tzw. alergii krzyżowej, nie można również wykluczyć zjawiska powstawania mutacji spontanicznych. Ponadto testy bezpieczeństwa są zwykle wykonywane przez te same korporacje, które wytwarzają ową żywność. Fakt ten niepokoi wielu przeciwników biotechnologii, którzy uważają, że sprzyja to nadużyciom.
Nie patrząc na negatywne strony GMO trzeba powiedzieć, że ta żywność jest potrzebna.
Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Przychodni Primus w Brudzowicach Panu Krzysztofowi Wypiórowi za zorganizowanie spotkania i miłe przyjęcie.
Uczniowie klasy V i VI Zespołu Szkół w Brudzowicach.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października zewsząd płyną życzenia dla nauczycieli. W tym roku do serdeczności przekazywanych przez dzieci dołączyli strażacy. W czasie akademii szkolnej Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach dh Antoni Bochenek oraz Naczelnik OSP dh Bogusław Kieras na ręce Dyrektora Zespołu Szkół w Brudzowicach złożyli podziękowania dla wszystkich pedagogów za trud nauczania i wychowania młodzieży wraz z życzeniami dalszych sukcesów w pracy.
Artystycznym upominkiem dla nauczycieli i pracowników szkoły były występy uczniów klasy V, I gimnazjum i III gimnazjum przygotowane pod kierunkiem p. A. Peterek, p.E. Gawron, p. H. Urbańczyk i p. B. Kańtoch. Największe emocje wywołały scenki z życia szkoły, które publiczność poznawała dzięki młodym reporterom: Julii Wędrychowicz i Wojciechowi Górze. Oklaskami nagrodzono grę aktorską gimnazjalistów. Oliwia Chłondzyńska ze spokojem poprowadziła lekcję języka polskiego. Bartosz Polak znakomicie poradził sobie ze szkoleniem kadry pedagogicznej. A Dominika Wylon i jej uczennice z klasy III gimnazjum dały niezapomniany popis erudycji. Radosną atmosferę tworzyła oprawa muzyczna akademii.
Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Zuzanna Mirek i Wojciech Góra wręczyli nauczycielom kwiaty. A pozostali uczniowie obdarowywali swoich wychowawców serdecznymi uśmiechami.
Lekcje historii w Muzeum Narodowym w Krakowie
Nasi uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum 29 października 2015r. wyjechali na wycieczkę do Krakowa. Tym razem celem wyprawy było pogłębienie wiedzy historycznej i polonistycznej podczas lekcji muzealnych.
Młodsi uczniowie swoją wyprawę w czasie rozpoczęli w Domu Jana Matejki. Tam przy obrazach mistrza poznawali krakowskie legendy. Natomiast gimnazjaliści w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach zgłębiali tajemnice malarskich kronikarzy historii Polski. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum zwiedzili oba muzea.
Następnym krokiem było odkrycie tajemnic Rynku Głównego. Pani Kasia – nasza przewodniczka - opowiedziała nam wiele ciekawych historii o tym niezwykłym miejscu. Odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką, obejrzeliśmy dokładnie jej wnętrze oraz odkryliśmy symbolikę unikatowego Ołtarza Wita Stwosza. Potem przeszliśmy do Collegium Maius, czyli do najstarszego budynku należącego do Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam naszą uwagę zwróciły przede wszystkim wspaniałe arkadowe krużganki o kryształowych sklepieniach oraz urokliwy dziedziniec. Stojąc na zabytkowych balkonach, odczekaliśmy do godziny 15.oo i obejrzeliśmy pochód postaci historycznych, który pojawia się podczas wybijania kolejnych godzin na średniowiecznym zegarze uniwersyteckim.
Na koniec wycieczki kupiliśmy krakowskie obwarzanki i w znakomitych humorach mogliśmy już wracać do domu.
Wycieczkę zorganizowała p. A. Jąderko, opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki B. Kańtoch, G. Kocot i A. Urbańczyk. Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, a dzisiaj ważna europejska metropolia, więc z pewnością powrócimy tutaj nieraz i nie będziemy się nudzić!
.