- Styczeń 2017
- Grudzień 2016
- Listopad 2016
- Październik 2016
- Wrzesień 2016
- Czerwiec 2016
- Maj 2016
- Kwiecień 2016
- Luty 2016
- Styczeń 2016
- Grudzień 2015
- Listopad 2015
- Październik 2015
- Wrzesień 2015
- Czerwiec 2015
- Maj 2015
- Kwiecień 2015
- Marzec 2015
- Luty 2015
- Styczeń 2015
- Grudzień 2014
- Listopad 2014
- Październik 2014
- Wrzesień 2014
- Czerwiec 2014
- Maj 2014
- Kwiecień 2014
- Marzec 2014
- Luty 2014
- Styczeń 2014
- Grudzień 2013
- Listopad 2013
- Październik 2013
- Wrzesień 2013
- Czerwiec 2013
- Maj 2013
- Kwiecień 2013
- Marzec 2013
- Luty 2013
- Styczeń 2013
- Grudzień 2012
- Listopad 2012
- Październik 2012
- Wrzesień 2012
Październik 2013
Wycieczka uczniów Zespołu Szkół w Brudzowicach do Muzeum Chleba w Radzionkowie
Na początku października uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej wybrali się na autokarową wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Oto relacja jej uczestników:
Do muzeum przyjechaliśmy dość wcześnie, dlatego też mieliśmy okazję trochę czasu spędzić na placu zabaw, zażywając porannego świeżego powietrza po dość długim pobycie w autokarze. O umówionej godzinie stawiliśmy się w pierwszej sali muzealnej, w której obejrzeliśmy ciekawy film o historii pieczenia chleba oraz jego znaczeniu w życiu człowieka. Po projekcji udaliśmy się do piekarni. Najpierw należało porządnie umyć ręce. Ustawiliśmy się w kolejce, by otrzymać kawałek ciasta na plecionkę. Wszyscy zabraliśmy się ochoczo do pracy. Na specjalnych stołach wyrabialiśmy ciasto. Należało zrobić 2 wałeczki z ciasta, które potem splataliśmy jak warkoczyk. Z wielką ostrożnością zanieśliśmy swoje plecionki na blachę. Nasze wytwory trafiły do pieca, a my w czasie pieczenia zwiedzaliśmy muzeum.
Pan przewodnik zaprosił nas do pierwszej sali muzealnej. Usiedliśmy na drewnianych ławach , a pan opowiadał nam historię chleba „od ziarenka do bochenka”. Najpierw mieliśmy okazję posłuchać o trudzie rolników, którzy najpierw zasiewają na polu ziarna zbóż. Poznaliśmy dawne sposoby zbioru plonów oraz narzędzia, które służyły człowiekowi w rolnictwie wczoraj i dziś. Koszenie, młócenie zboża, mielenie go na mąkę przestało być dla nas tajemnicą. Poznaliśmy też składniki chleba i sposób jego pieczenia w dawnych i współczesnych latach.
Po tej ciekawej lekcji udaliśmy się z paniami ubranymi w regionalne stroje na zwiedzanie izb, wypełnionych po brzegi przedmiotami codziennego użytku, wykorzystywanych przez nasze babcie i prababcie.
Cóż to były za ciekawe eksponaty! Najbardziej spodobały nam się: pułapka na osy, obierak do jabłek, chwytak i nadziewarka do pączków, formy do lodów, lizaków, czekoladek i innych smakołyków, galoty z odpinaną klapą oraz „dyscyplina” z rzemienia na niegrzeczne dzieci. Szczęśliwi z tego powodu, że dyscyplina jest już tylko eksponatem, udaliśmy się do najstarszej klasy, jaką w życiu widzieliśmy. Zasiedliśmy w ławkach z kałamarzami, obejrzeliśmy stare tornistry, przyrządy do pisania, mundurki, tabliczki do pisania, drewniane piórniki i liniał, którym dostawało się w „łapę”. Byliśmy niezwykle zaskoczeni, że oprócz kary w szkole, dostawało się „poprawkę” paskiem w domu, zazwyczaj od ojca. Po nieco stresującej porcji wiadomości o ciężkim życiu ucznia udaliśmy się do wielkiej sali, gdzie czekały na nas cieplutkie bułeczki przygotowane przez nas wcześniej. W prezencie otrzymaliśmy także piękne kalendarze i ulotki.
Po degustacji i krótkim odpoczynku udaliśmy się do autokaru. Po drodze odwiedziliśmy tradycyjnie restaurację Mc Donalds. Po posiłku, pełni wrażeń, mądrzejsi i bogatsi w nowe doświadczenia wróciliśmy do szkoły. Zdobytą wiedzę na pewno wykorzystamy na lekcjach, a także w naszym przyszłym życiu. Obiecujemy szanować chleb oraz wszystkich ludzi, którzy ciężko na niego pracują.
Kolejny ogólnopolski sukces ucznia naszej gminy -
III miejsce w Mistrzostwach Polski w SpeedStacks w Raciborzu.
SpeedStacks, czyli układanie kubków na czas to doskonała terapia antystresowa i dobry sposób na wolny czas w długie jesienne wieczory. To również bardzo efektowna dyscyplina sportu i rekreacji. Pochodzi z USA i stopniowo zdobywa swoich zwolenników na całym świecie, również w Polsce. Jej uprawianie pomaga rozwijać koordynację ruchową, wyrabia refleks i skupienie, kreatywność i spostrzegawczość, rozwija połączenia pomiędzy mózgiem i innymi częściami ciała, rozwija połączenia pomiędzy obydwiema półkulami mózgowymi przez co staje się powszechnie wykorzystywaną grą na lekcjach wychowania fizycznego między innymi w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Szwajcarii. Wpływa również pozytywnie na aktywizowanie prawej półkuli mózgowej, co ma pozytywny wpływ na usprawnienie używania lewej jak i prawej dłoni z taką samą łatwością i na tym samym poziomie co jest dziś umiejętnością bardzo przydatną np. do pracy przy komputerze, gry na wielu instrumentach muzycznych czy podczas uprawiania gier zespołowych np. koszykówki. Nic wiec dziwnego, że coraz więcej osób wybiera tę dyscyplinę sportu.
W tym roku Mistrzostwa Polski w SpeedStacks odbyły się 27 października w Raciborzu W trzech dyscyplinach, dziesięciu kategoriach wiekowych z podziałem na płeć przez 6 godzin zacięcie rywalizowało 140 uczestników, w tym dwoje uczniów Szkoły Podstawowej w Brudzowicach - Wojciech Góra i Julia Wędrychowicz. Wojtek zajął III miejsce w dyscyplinie 3-3-3, w grupie wiekowej 9-10 lat, a Julia otrzymała dyplom za udział w zawodach. Propagatorem tej stosunkowo nowej dyscypliny sportowej w Zespole Szkół w Brudzowicach jest pani Ewa Gawron, instruktor tej dyscypliny, która zachęciła uczniów klasy III szkoły podstawowej do jej uprawiania. Pani Ewa jest jednocześnie dwukrotnym Mistrzem Polski - zajęła I miejsce w dyscyplinie 3-3-3 w grupie wiekowej Maters 3 oraz I miejsce w dyscyplinie 3-6-3.
Tą niecodzienną jeszcze formą rozrywki można zajmować się indywidualnie, w zespole, w rodzinie. Jeśli już stałeś się pasjonatem SpeedStacku lub dopiero chciałbyś rozpocząć przygodę z tą dyscypliną sportu, zacznij od dziś. Przybądź do Zespołu Szkół w Brudzowicach i pod okiem wykwalifikowanej pani instruktor zacznij nową przygodę swojego życia.
Dyskoteka Haloween
SZKOLNA DYSKOTEKA Z OKAZJI HALLOWEEN
Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę z okazji święta Halloween, na którą chętnie przybyli uczniowie naszej szkoły. Jest to święto najhuczniej obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii tuż przed Dniem Wszystkich Świętych. W Polsce również cieszy się coraz większą popularnością. Dlatego 30 października o g.16.00 zgromadziliśmy się na głównym korytarzu w naszej szkole, chętni do wspaniałej zabawy przy świetnej muzyce dobranej przez naszych kolegów- disc jockeyów oraz ciekawej dekoracji.
W czasie dyskoteki przeprowadzono konkursy na najciekawszą dynię oraz przebranie. Nasi uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Jury miało niełatwe zadanie, by wyłonić zwycięzców!
Nagrodzeni uczniowie otrzymali drobne upominki, które zostały zakupione dzięki wsparciu Spółdzielni Uczniowskiej „Zgoda”.
O godz. 19 wszyscy rozstaliśmy się w świetnych humorach! Następna dyskoteka z okazji andrzejek tuż, tuż…nie możemy się doczekać!