• Krzysztof Kocot – marynarz pochodzący z Brudzowic

• Podczas lekcji wychowawczej w klasie IV odbyło się spotkanie ze specjalnym gościem marynarzem Krzysztofem Kocotem - senior oficer refrigeration engineer obecnie pływający na statku Bolette firmy Fred Olen Cruise Line. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Marleną Kuraś.

Nasz gość jako absolwent naszej szkoły wystąpił w galowym białym stroju oficerskim. Opowiadał uczniom o swojej 20 letniej przygodzie z morzem,  o pracy na statku, która odbywa się  kokpicie wśród licznych skomputeryzowanych czujników,  zajmujących się min chłodnictwem i klimatyzacją statku. W wyniku swych podróży już czterokrotnie opłynął kulę ziemską. Początkowo jako mechanik, a po ukończeniu szkoły i zdobyciu tytułu inżyniera już jako oficer. Załoga statku na którym pływa liczy 500 osób a statek może zabrać nawet 6000 pasażerów. Jest to zatem ekskluzywne pływające miasteczko z wszystkimi udogodnieniami i atrakcjami takimi jak: siłownie, baseny,  kawiarnie, restauracje, nocne kluby, lodowiska i apartamenty dla gości. Rejsy odbywają się nocą a w ciągu dnia pasażerowie mogą zwiedzać kolejne porty,  do których dopływają. Odwiedził wiele ciekawych miejsc, które uczniowie również mogli zobaczyć na przedstawianych przez niego prezentacjach multimedialnych. Ciekawostką jego opowieści i prezentowanych filmów było uroczyste przywitanie wpływającego statku  przez rdzenną ludność: śpiewem,  tańcem -  prezentujących kulturę danego narodu. Tak więc wspólnie odwiedziliśmy Brazylię, Japonię, Nowy Jork, Karaiby, Maderę, Bahamy. W swych podróżach jak dotąd nigdy nie natknął się na atak piracki, który może się zdarzyć. Statek na wypadek ataku piratów jest zabezpieczony kolczastym drutem oraz żołnierzami z bronią. Ciekawostką jest również i to, że na pokładzie znajdują się atrapy karabinów maszynowych mających odstraszać potencjonalnych napastników. Najbardziej niebezpiecznym rejonem świata są nie jak by się mogło wydawać Karaiby lecz tereny Kanału Sueskiego.

Na zakończenie spotkania Pan Krzysztof zwrócił uwagę uczniom jak ważna jest nauka i konkretne umiejętności praktyczne:  mechaniczne czy elektryczne. Aby móc osiągnąć sukces ważna jest znajomość języków obcych. Bardzo podobała mu się nasza szkoła jej wyposażenie, sale lekcyjne, sala gimnastyczna, placyk zabaw, które nijak się mają do jego wspomnień kiedy był uczniem.

Na zakończenie uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią p. Grażyną Kocot i p. Anetą Wylon-Flak podziękowali gościowi za przybycie i ciekawe opowieści.

• DZIEŃ SPORTU DNIEM DZIECKA

•            W dniu 1 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu w ramach Dnia Dziecka. Organizatorzy przygotowali dla swoich uczniów kilka dyscyplin sportowych, w których każdy mógł sprawdzić cechy motoryczne  takie jak: siła, szybkość, wytrzymałość i moc. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. Uczniowie osiągali dobre wyniki, które pokazały duży potencjał sportowy naszych uczniów. W programie imprezy znalazły się konkurencje sportowo-ruchowe dla poszczególnych klas oraz dodatkowe konkursy dla wszystkich chcących sprawdzić swoje fizyczne zdolności i umiejętności. Dla uczniów klas młodszych I-III zostały zorganizowane zawody integracyjne, polegające na grach i zabawach bieżnych. Dzieci chętnie rywalizowały, brały aktywny udział w ćwiczeniach sprawnościowych. Największą przyjemność sprawił im tor przeszkód, na którym młodzi sportowcy musieli wykazać się dużą zręcznością i sprawnością fizyczną. Dla klasy IV i V zostały przygotowane wyścigi rzędów sztafet na dochodzenie z prowadzeniem piłki po obwodzie koła oraz rozegrano wyścigi sztafet po slalomie i na torze przeszkód. Zawody sportowe budują ducha rywalizacji, jednak nasi uczniowie skoncentrowali się przede wszystkim na integracji, współpracy i dobrej zabawie. Największym zainteresowaniem cieszyła się koszykówka, w której prym wiodła klasa VIII. Dzień ten sprawił wszystkim wiele radości, przyniósł wiele zaskoczeń oraz wiele pozytywnych emocji. Miłą niespodziankę sprawili nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach, którzy udostępnili naszym uczniom wybrane elementy sprzętu pożarniczego oraz przeprowadzili pokaz sprawności i możliwości wozu strażackiego. Rada Rodziców sprezentowała wszystkim uczniom i dzieciom drobne upominki pozwalające zregenerować nadwątlone wysiłkiem siły.

Ewa Zwolak