• Jesteśmy  Gwiazdami!

10 maja 2023 r. uczniowie klasy IV, V, VI i VIII pod opieką nauczycieli: p. G. Kocot, p. A. Urbańczyk, p. A. Wylon-Flak, p. B. Kańtoch odbyli wycieczkę do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie.

Spod szkoły wyruszyliśmy o godz. 9.00. Głównym punktem programu dla klas IV- VI był udział w dwugodzinnych zajęciach na temat: ,,Cztery pory roku”. W czasie tych nietypowych lekcji mieliśmy możliwość utrwalenia wiedzy z podstawy programowej o kierunkach świata, modelu geocentrycznym budowy świata, teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika, ruchu obrotowym i obiegowym Ziemi. Nasze ogromne zainteresowanie wzbudziły wiadomości o gwiazdach i gwiazdozbiorach oraz związane z nimi opowieści mitologiczne. Z kolei uczniowie klasy VIII zwiedzali w tym samym czasie ekspozycję pt. ,,Astronomia”. Największą atrakcją dla ósmoklasistów  był spacer wśród gwiazd w okularach 3D.

Pobyt w Planetarium zakończyliśmy wspólnym obejrzeniem seansu popularnonaukowego pt. ,,Jesteśmy Gwiazdami”. Skąd taki tytuł? Okazuje się, że składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i galaktyki.

Po dniu pełnym wrażeń, około godziny 17.00, wróciliśmy pod budynek szkoły. W pamięci zachowamy nie tylko wyjątkowe zajęcia przyrody, geografii i fizyki, ale również spacer po Parku Śląskim, relaks w Bistro Pod Gwiazdami oraz pobyt w McDonald’s.

Współautorzy: Emilia Czapla (kl.VI), Nina Urbańczyk (kl. VI).

• Wycieczka wokół wsi Brudzowice

• Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Sami nie wiecie, co posiadacie.

Stanisław Jachowicz

Wycieczka wokół wsi Brudzowice

27 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy IV i VI pod kierunkiem p. A. Jąderko i p. B. Kańtoch udali się na pieszą wycieczkę wokół Brudzowic. Celem wycieczki było poznanie historii wsi oraz przedstawienie współczesnych obiektów ważnych dla mieszkańców naszej miejscowości. W rolę przewodników wcielili się szóstoklasiści, którzy prezentowali informacje o Szkole Podstawowej, Centrum Medycznym ,,PRIMUS”, Kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Remizie OSP, Klubie Sportowym ,,Niwy”, licznych kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Nie zabrakło też wiadomości o autorze publikacji o Brudzowicach – doktorze Emilianie Kococie oraz poetach: Jolancie Nowak-Wojdas i Kazimierzu Kijance. Skorzystaliśmy również z gościnności bibliotekarza Filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej mieszczącej się w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym. Tam rywalizowaliśmy ze sobą w  konkursie sprawdzającym wiedzę o rodzinnej wsi.

Po 5-kilometrowym marszu z apetytem zjedliśmy zamówioną przez rodziców pizzę. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. W czasie wycieczki poznaliśmy tylko część 666-letniej historii Brudzowic. W przyszłości planujemy kolejne podobne wyprawy.

• Wycieczka autokarowa do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu

•

25 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy I, II, III, IV i V pod opieką nauczycieli: p. G. Kocot, p. A. Jąderko, p. B. Klauzy, p. B. Sojki,p. A. Wydmańskiej, p. A. Wylon-Flak i p. M. Kuraś odbyli wycieczkę autokarową do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu.

Spod szkoły wyruszyliśmy o godz. 8.00. O godz. 9.30 zaczęła się Bajtel Szychta, dzięki której dzieci mogły wcielić się w role górnikówi odczuć trudy pracy pod ziemią. Na wstępnie otrzymaliśmy prawdziwy strój robotniczy i ekwipunek w postaci kasku z lampą górniczą. W trakcie zajęć poznaliśmy realizm pracy w kopalni, wykonując różnorodne zadania, takie jak urabianie węgla kilofem, ładowanie i transport urobku taczką, cięcie drewna.Braliśmy udział w improwizowanej akcji ratowniczej. Następnie przechodząc wąskimi korytarzami, mogliśmy zobaczyć i usłyszeć prawdziwe, czynne maszyny górnicze. Mieliśmy również możliwość przejechania się prawdziwą kolejką górniczą - Karlikiem.

Po opuszczeniu podziemi czekała na nas kolejna atrakcja – Park 12 C. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób spędzić czas na świeżym powietrzu. Znajduje się tam labirynt, który nawiązuje do sieci korytarzy i przekopów górniczych. W tym kompleksie jest też zegar słoneczny oraz słoneczna fontanna.

Ostatnim punktem programu był posiłek w McDonald's. O godz. 15.00 byliśmy już pod budynkiem szkoły. Pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.

• Dzień Ziemi

•      22 kwietnia na całym świecie jest obchodzony Dzień Ziemi. Został on ustanowiony  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009r. Jego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

W Szkole Podstawowej w Brudzowicach Dzień Ziemi świętowaliśmy w piątek 21 kwietnia. Tego dnia uczniowie przynieśli swoje książki i przybory nie w plecakach, ale w innych pojemnikach. Nie mogły być one z plastiku, ani z tworzyw sztucznych. To zadanie okazało się nie lada wyzwaniem, a do szkoły przywędrowały kolorowe kartony, wiklinowe kosze, a nawet cała drewniana szuflada z książkami, czy metalowy sklepowy wózek. Podziwialiśmy kreatywność naszych koleżanek i kolegów, a przy okazji zwróciliśmy uwagę na to, jak wiele wokół nas jest przedmiotów z plastiku, który kiedyś musi trafić do recyklingu, by nie zaśmiecał Ziemi przez kolejnych 500 lat.

Ciekawe i praktyczne pomysły na pomaganie środowisku naturalnemu młodzież ze starszych klas zapisywała na zielonych listkach. Listków z pomysłami było tak wiele, że uczniowie klasy V wykleili nie jedno, ale dwa drzewka "przyjaciół Ziemi".

Kolejną wartą wspomnienia atrakcją  okazała się wystawa roślin doniczkowych, które warto mieć w domu: aloesów, skrzydłokwiatów, epipremnum, gruboszy, zielistek i innych. Poprawiają one mikroklimat w mieszkaniu, produkują tlen, oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji.  Ponadto hodowla roślin uczy cierpliwości i systematyczności.

Dzień zakończyliśmy sadzeniem bylin na naszej szkolnej rabatce, którą wzbogaciliśmy o rozchodniki okazałe, trzykrotki Arendsa, firletki omszone i jeżówki.

Szacunek i dbałość o środowisko naturalne powinny towarzyszyć nam na co dzień. O ekologii i naturze będziemy zatem pamiętać każdego dnia.