• PÓŁKOLONIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ W BRUDZOWICACH

• Przez pierwsze dwa tygodnie lipca w Gminie Siewierz odbywały się półkolonie zorganizowane przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu. Półkolonie zostały podzielone na dwa turnusy i łącznie wzięło w nich udział 90 dzieci. Głównym celem półkolonii było pokazanie dzieciom wielu możliwości aktywnego i przyjemnego spędzenia czasu wolnego, kształtowanie nawyków prozdrowotnych poprzez propagowanie czynnego i zdrowego stylu życia, rozwijanie ciekawości świata, wyrabianie umiejętności obserwacji środowiska naturalnego i poznawania jego specyficznych cech, uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody, kształtowanie umiejętności współpracy i współdziałania w grupie oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brudzowicach zakwalifikowani zostali do II turnusu, który trwał od 10 do 14  lipca 2023r.  Uczestnicy w pierwszym dniu półkolonii brali udział w zajęciach sportowych organizowanych przez wychowawcę p. Marlenę Kuraś oraz w zajęciach literacko-plastycznych zorganizowanych przez p. Karolinę Madejską - pracownicę  Filii Bibliotecznej nr 1 w Brudzowicach. W drugim dniu pojechaliśmy do Muzeum Dawnych Rzemiosł, czyli Starego Młyna w Żarkach. Również w tym dniu koloniści uczestniczyli w warsztatach kulinarnych i mieli przyjemność zrobić sobie pizzę z wybranych przez siebie składników. Warsztaty kulinarne wpłynęły w znaczący sposób na rozwój wyobraźni uczestników półkolonii. Pozwoliły uwierzyć we własne możliwości i zdolności. Sprawiły prawdziwą radość z własnoręcznego wykonania czegoś smacznego.  Kolejnego dnia uczestniczyliśmy w wycieczce do Siewierza. Najpierw poszliśmy na spacer do Parku Miejskiego, a następnie na  seans filmowy do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki.  Dzień zakończył się na kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Siewierzu. W czwartek udaliśmy się na wycieczkę do alpakarni „Alpaki z Jury” w Czekance, gdzie dzieci karmiły, przytulały i głaskały te sympatyczne zwierzątka. Następnie był czas na gry i zabawy na świeżym powietrzu. Ostatni dzień półkolonii uczestnicy spędzili na terenie szkoły. Odbyły się zajęcia plastyczne, na których dzieci robiły pracę plastyczną z wykorzystaniem otrzymanego runa alpak. Następnie udaliśmy się na pyszne lody oraz spacer na pobliski plac zabaw, gdzie odbyły się zajęcia rekreacyjno-sportowe. Uczestnictwo w różnych formach aktywności fizycznej, grach i zabawach sportowych, dało możliwość przestrzegania zasad zdrowej rywalizacji, współdziałania, poprawy sprawności fizycznej i zdrowotnej. Niestety, co dobre szybko się kończy, tak było i tym razem. Półkolonie dobiegły końca, na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Podczas letniego wypoczynku dzieci bawiły się wspaniale, o czym świadczyły uśmiechy i radość na ich  twarzach. Z utęsknieniem czekają na kolejne półkolonie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji półkolonii w Gminie Siewierz.

Marlena Kuraś