•

W dniu 10 listopada 2023 r. uczniowie klasy VI i IV zaprosili całą społeczność szkoły na uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości.

11 listopada to wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka. To święto państwowe, obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Tradycją związaną z 11 listopada jest wywieszanie flag i udział w uroczystych obchodach. Przy okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy VI przypomnieli nam takie pojęcia jak: kraj, ojczyzna, wolność, niepodległość. Dla młodszych uczniów i dzieci z oddziałów przedszkolnych nie są to łatwe do zrozumienia tematy. Warto im  uzmysłowić, że każde państwo ma swoją flagę, godło oraz hymn. Wyjaśnić , że Polska również ma swoje symbole narodowe.   W inscenizacji słowno-muzycznej „Pod polską strzechą.” – rozmawialiśmy o tym - czym właściwie jest dla nas Ojczyzna, a uczniowie klasy IV przypomnieli nam piękne pieśni patriotyczne.

• Program edukacyjny „Trzymaj formę”

•

W roku szkolnym 2023/2024 w Szkole Podstawowej w Brudzowicach realizowana jest XVII edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”. Cel programu: edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Organizatorami są -Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców. Współrealizatorami Programu są: Fundacja Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie oraz Państwowe Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne z terenu całej Polski.

• „CZYTELNICZY CO_DZIENNIK”

•

23 października 2023r. przystąpiliśmy do Tygodnia Co_Dziennego Czytania, którego celem było wspólne czytanie książek. Czytaliśmy codziennie przez cały tydzień od 23 do 27 października 2023r. Każdego dnia uczniowie poznawali inny fragment nowej pozycji wydawniczej, a rekomendowanej przez organizatora konkursu. W naszej szkole czytali uczniom nauczyciele, wychowawcy, ale i starsi koledzy młodszym. Rekomendowane książki podobały się uczniom, ich treść i problematyka stały się inspiracją do rozmowy, wspomnień czy zabawy.

• OGÓLNOPOLSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „Co_Dziennik ” z Księgarnią Tuliszków

•

Biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej w Brudzowicach zgłosiła swój udział w Ogólnopolskim Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Co_Dziennik ” z Księgarnią Tuliszków. Decyzja o podjęciu działań w tym akurat konkursie nie była trudna, bowiem od wielu lat współpracujemy z Księgarnią Tuliszków.

Działania konkursowe polegają przede wszystkim na zorganizowaniu kiermaszu z Księgarnią Tuliszków, a zaraz potem kreatywne wyeksponowanie książek. Ponadto należy także zorganizować Tydzień Co_Dziennego Czytania,  podczas którego czytamy książki – nowości wydawnicze, codziennie, co najmniej przez 10 minut dziennie.

Kiermasz odbywa się każdego dnia w bibliotece szkolnej, która mieści się w sali nr 20 na pierwszym piętrze. Oferta Księgarni Tuliszków jest bardzo różnorodna i atrakcyjna dla uczniów i ich rodziców. Na kiermaszu zaprezentowaliśmy ponad 200 książek dla odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Od 16 do 20 października 2023 r. biblioteka prowadziła kampanię promocyjną kiermaszu, książki zostały starannie ułożone i wyeksponowane na specjalnie przygotowanych stojakach. Dodatkowo książki promowali uczniowie (wszystkich klas), przebierali się za bohaterów literackich i prezentowali wybrane przez siebie pozycje. Społeczność szkolna wzięła udział w tym przedsięwzięciu niemal w 100 %. Każdy znalazł dla siebie coś, co go zainteresowało i mu się podobało.

Kolejnym krokiem w pracy nad konkursem było przystąpienie do Tygodnia Co_Dziennego Czytania, którego celem było wspólne czytanie książek. Czytaliśmy codziennie przez cały tydzień od 23 do 27 października 2023r. Każdego dnia uczniowie poznawali inny fragment nowej pozycji wydawniczej, a rekomendowanej przez organizatora konkursu. W naszej szkole czytali uczniom nauczyciele, wychowawcy, ale i starsi koledzy młodszym. Rekomendowane książki podobały się uczniom, ich treść i problematyka stały się inspiracją do rozmowy, wspomnień czy zabawy. Niektórym dzieciom zamarzyło się, by czytaną książkę wypożyczyć ze szkolnej biblioteki lub nawet mieć na własność.

Przez cały czas starannie dokumentowaliśmy przeprowadzane działania. Zdjęcia z akcji promocyjnych i Tygodnia Co_Dziennego Czytania można zobaczyć w galerii. Bibliotekę w trakcie kiermaszu odwiedzili uczniowie wszystkich klas oraz przedszkolaki. Większość wcieliła się w rolę bohaterów literackich, wszyscy z zainteresowaniem oglądali książki oraz je kupowali. Akcję koordynowały bibliotekarki A. Jąderko i B. Kańtoch, cieszyła się ona dużym powodzeniem, na pewno odbędą się kolejne edycje.

• WSZYSCY ŚWIĘCI BALUJĄ W NIEBIE

• 30 października 2023 r. w naszej szkole uczniowie wzięli udział w akcji „ I ty możesz zostać świętym”. Jej celem było uświadomienie dzieciom, na czym polega istota chrześcijańskiego przeżywania Wszystkich Świętych, święta, które ze swej natury powinno być dniem radosnym i przepełnionym pozytywnym myśleniem. Uczniowie przebrali się za wybranych przez siebie świętych i święte. Pomysłów na kostiumy nie zabrakło nikomu. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do propagowania świętości. Pamiętajmy też że być świętym, to być szczęśliwym.