• Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brudzowicach w Warszawie

• 15 września 2022 r. 47 uczniów Szkoły Podstawowej w Brudzowicach pod opieką nauczycieli: p. G. Kocot, p. A. Urbańczyk, p. A. Wylon-Flak, p. B. Kańtoch uczestniczyło w niezapomnianej wycieczce do Warszawy.

Wyruszyliśmy autokarem spod szkoły o godz. 6.00. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy przed godz. 10.00 od placu Zamkowego. W pierwszej kolejności naszą uwagę zwróciła Kolumna Zygmunta wystawiona ku czci króla Zygmunta III przez jego syna Władysława IV. Następnie udaliśmy się przed Grób Nieznanego Żołnierza. Przemierzając kolejne ulice, przysłuchiwaliśmy się ciekawym opowieściom pani przewodnik na temat bogatej historii Warszawy. Widzieliśmy m. in. Pałac Prezydencki ze słynnym pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, pomnik Adama Mickiewicza postawiony z inicjatywy Henryka Sienkiewicza, pomnik Jana Kilińskiego.

Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Ogromne wrażenie wywarł na nas Apartament Królewski Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Pokój Marmurowy z 23 obrazami Marcella Bacciarellego. Podziwialiśmy dekorację malarską Sali Rycerskiej, Salę Balową oraz Salę Tronową, w której majestat monarchy potęgowały olbrzymie lustra. Z uwagą oglądaliśmy dzieła Jana Matejki. Udało nam się również pospacerować po Ogrodzie Zamkowym.

Po krótkim odpoczynku odkrywaliśmy atrakcje Rynku Starego Miasta: rzeźbę Syreny oraz zabytkowe kamienice. Przed Pomnikiem Małego Powstańca oddaliśmy hołd kilkunastoletnim bohaterom powstania warszawskiego.

Ostatnim etapem naszej wyprawy były Łazienki Królewskie. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców Warszawy. Najpierw zatrzymaliśmy się przed słynnym pomnikiem Fryderyka Chopina z 1926 r., autorstwa Wacława Szymanowskiego. Później dotarliśmy do Pałacu na Wyspie, Starej Pomarańczarni oraz malowniczego Amfiteatru na Wodzie. W prawdziwy zachwyt wprawił - szczególnie najmłodszych uczestników wycieczki -  widok licznych wiewiórek oraz dumnie stąpających po parku pawi.

Po dniu pełnym wrażeń, ok. godz. 21.30 wróciliśmy do naszych domów. Cieszymy się, że mogliśmy poznać przeszłość naszej stolicy oraz na żywo zobaczyć znane ze zdjęć w podręcznikach zabytki. Ta niezwykła lekcja historii na długo zapadnie w naszej pamięci.