• Narodowe Święto Niepodległości

• 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość przygotowali uczniowie klas: IV, V i VI pod kierunkiem wychowawców: p. A. Jąderko, p. G. Kocot, p. B. Kańtoch.

Akademię rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy VI przypomnieli wydarzenia sprzed 104 lat – od okresu zaborów i 123-letniej niewoli aż po dzień 11 listopada 1918 r. Występ szóstoklasistów uświetniła prezentacja piosenki pt. ,,Pałacyk Michla” przez Jesicę Urbańczyk.

Kolejnymi punktami programu było przedstawienie inscenizacji utworów wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. Bajkę pt. ,,Przyjaciele” zaprezentowali uczniowie klasy IV. Natomiast klasa V odegrała na szkolnej scenie balladę pt. ,,Pani Twardowska”.

W ostatniej części uroczystości Pan Dyrektor Janusz Stelmach uhonorował nagrodami książkowymi zwycięzców konkursów czytelniczych zorganizowanych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W gronie laureatów znaleźli się uczniowie klasy VIII, którzy zajęli I miejsce w szkolnym konkursie na plakat ulubionej książki. Wyróżniono też uczniów klasy III za realizację projektu: ,,Moja definicja szacunku”. Nagrody odebrali również zwycięzcy I edycji konkursu fotograficznego ph. ,,Z książką Ci do twarzy” - Krzysztof Ostrowski, Wiktoria Lebiecka, Jakub Żabicki.

To niezwykłe spotkanie całej społeczności szkolnej i zaproszonych rodziców w przededniu Narodowego Święta Niepodległości na długo pozostanie w naszej pamięci.

• Baśnie Andersena w nowoczesnym przedstawieniu

•

W dniu 9 listopada 2022 r. klasa V wraz z opiekunami Panią Grażyną Kocot i Panią Anetą Wylon-Flak brała udział w wyjeździe do Teatru Zagłębia . Wyprawa była tym ciekawsza, że podróż odbywała się środkami lokomocji ZTM kursującymi na trasie Brudzowice- Sosnowiec. Niektórzy uczestnicy wycieczki mieli możliwość po raz pierwszy przejazdu liną tramwajową. Jednakże głównym celem podróży było udział w spektaklu teatralny.

Spektakl „Baśnie Andersena” był nowoczesnym źródłem wejścia w świat baśni Hansa Christiana Andersena. Grupa występujących postaci rodzina, mała społeczność, chroni siebie, swoje więzi i wrażliwość w świecie opowieści. Spotyka się w pewnym miejscu, magicznym mieszkaniu, by tworzyć i przeżywać historie. Bohaterowie opowiadają tak mocno i szczerze historie, by przedstawiony świat powołać do życia. Chcą uwierzyć w siłę andersenowskich baśni. Podstawą spektaklu były baśnie Andersena w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, którą mieliśmy możliwość poznania. Aktorzy w przepięknej baśniowej scenerii zaprezentowali znane nam i lubiane tytuły bajek: „Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrenka” i Calineczka”. Bezpośredni kontakt aktorów z widzami, wspaniałe kostiumy dostarczał dodatkowych przeżyć. Widzowie mieli możliwość bezpośredniego udziału w przedstawieniu i wcielaniu się w rolę postaci drugoplanowych. Było coś dla ducha ale nie zabrakło również czegoś dla ciała. Po spektaklu udaliśmy się do restauracji Mac-Donald gdzie mogliśmy się wzmocnić się przed powrotem do szkoły.

• WIZYTA W BAJCE PANA KLEKSA - KATOWICE

• 3 listopada 2022r. klasy 1-4 odwiedziły niezwykłe miejsce, mieszczące się przy ul. Porcelanowej w Katowicach – Bajkę Pana Kleksa. Spędziły w niej kilka godzin, pomagając panu Kleksowi odzyskać skradzione przedmioty. Aby je odnaleźć dzieci musiały wykazać się zręcznością, sprytem, wyobraźnią, determinacją i odwagą. Poznały także magiczny świat zwierząt żyjących w Ostatnim Rezerwacie Przyrody, odkryły, jakie tajemnice skrywa Kraina Szpaka Mateusza, poznały psi język w podniebnym Psim Raju, wypłynęły w długi rejs statkiem Apolinary Baj z Królestwa Bajdocji czy wreszcie poleciały najszybszym ścigaczem w kosmosie Voltan II na Planetę Fantazja. W drugiej części zabawy uczestnicy wycieczki wzięli udział w eksperymentach naukowych, by zaraz potem udać się do królestwa Abecji. Poprzez gry i zabawy uczestnicy poznali problemem zaśmiecania obszarów morskich plastikiem, pochodzącym z ich codziennego otoczenia. Dodatkowo odkryli najbardziej zagrożone gatunki wodnych stworzeń i zdobyli wiedzę, jak można je chronić.

Bajka Pana Kleksa to miejsce, w którym poprzez balansowanie pomiędzy fantazją i nauką rozwija się w dzieciach chęć odkrywania świata. Do jego poznawania używa się twórczych eksperymentów, multimediów, oryginalnej i kreatywnej zabawy. Czas spędzony w Bajce był wyjątkowy. Nauka poprzez mądrą zabawę jest wartościowa i na długo zostanie w pamięci dzieci.

Wycieczkę zorganizowała p. Barbara Sojka, a opiekę nad dziećmi sprawowały nauczycielki:p. Marlena Kuraś, p. Ewa Gawron, p. Anetta Jąderko i p. Aneta Wydmańska.

• Wycieczka do Będzina

• 20 października uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą wyjechali na wyczcieczkę do Będzina. Zwiedzali średniowieczny zamek i uczestniczyli w warsztatach.