• Dzień Języka Ojczystego

• 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowione zostało  przez UNESCO w 1999 roku.  Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. Co dwa, trzy tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe.

W naszej szkole obchody MDJO były rozciągnięte w czasie i trwały dwa tygodnie. Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznawali ciekawostki związane z naszym językiem, rozwijali słownictwo, ćwiczyli poprawność ortograficzną, grali w gry językowe. Podobne aktywności proponowała szkolna biblioteka. Pamiątką po tych działaniach są obrazkowe słowniki ortograficzne oraz karty pracy w postaci notatnika.

Zwieńczeniem obchodów MDJO był szkolny konkurs recytatorski, podczas którego  uczniowie klas 4-6 recytowali teksty ojczystych twórców. Do eliminacji przystąpiło 7 uczniów. Laureatką konkursu została uczennica klasy IV Liliana Pasamonik, która będzie reprezentowała naszą szkołę w XXX Finale Miejsko-Gminnego Konkursu Recytatorskiego w Siewierzu. Wystąpienia uczniów zostały zarejestrowane dzięki sprzętowi, pozyskanemu z projektu Laboratoria Przyszłości.

Dzieci i młodzież uczestnicząca w MDJO podnosi świadomość językową oraz kształtuje poczucie odpowiedzialności za polszczyznę.

• IDĘ DO KINA

•

16 lutego 2023 r. uczniowie klasy V z opiekunami p. Grażyną Kocot i p. Sylwią Dzieło uczestniczyli w seansie filmowym. Uczniowie obejrzeli filmu Jerzego Skolimowskiego „IO” , który stał się sensacją festiwalu w Cannes i został nominowany do OSCARA. Nie trzeba dalekich wyjazdów i dużych kosztów aby być na bieżąco z repertuarem filmowy i z możliwością uczestnictwa w odbiorze kultury, które zorganizowano w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu przez Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema IDĘ DO KINA.

Chociaż „IO” okazał się być filmem stosunkowo trudnym w odbiorze to po odpowiednim przygotowaniu i zapoznaniu się recenzją uczniowie poznali konsekwencje ludzkich działań na środowisko i o tym, jak nasze decyzje i postępowanie wpływają na nasze życie i życie innych.

Przed projekcją filmu udaliśmy się na  spacer do Parku Miejskim w Siewierzu. Uczniowie skorzystali ze ścieżek edukacyjnych a najwięcej frajdy sprawiły im zabawy na placyku zabaw. Pogodziliśmy zatem przyjemne z pożytecznym.