• Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej w Brudzowicach

• Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września i z tej okazji w Szkole Podstawowej w Brudzowicach zorganizowany został minitarg poświęcony kilku europejskim krajom. Klasy IV - VII przygotowały stoiska, na których znalazły się pamiątki, gadżety i plakaty informacyjne o danym kraju. Przydział państw był następujący: klasa IV reprezentowała Anglię, klasa V - Niemcy, klasa VI – Włochy, a klasa VII - Hiszpanię. Udekorowane stoiska można było podziwiać przez cały dzień, natomiast podczas długiej przerwy nastąpił punkt kulminacyjny wydarzenia. Zostały zaprezentowane hymny poszczególnych krajów, a następnie miał miejsce poczęstunek na każdym stoisku. Wśród przekąsek znalazły się czekoladki i herbatniki z Anglii, gumisie „Haribo”, precelki oraz „Mamby” z Niemiec, z Włoch: pizza, makarony, sery: mozarella i parmezan, grzanki 'Bruschetta', ciasteczka 'Cantuccini', cukierki, galaretki 'Sperlari', a z Hiszpanii - faworki, ser w cieście, papryka w cieście, szaszłyki 'Banderilla', churrosy i 'Turrony'. Dodatkowo organizatorzy, czyli nauczyciele języków obcych, przygotowali dla wszystkich poczęstunek w postaci tradycyjnej angielskiej herbaty z mlekiem oraz ciastka. Impreza z pewnością umiliła szkolny dzień uczniom, a obchody tego dnia ukazują bogactwo językowe i kulturowe naszego kontynentu, a dzięki językom możemy je bliżej poznać na żywo.

Opr. mgr Agnieszka Szymczak

• Wycieczka autokarowa do Ojcowskiego Parku Narodowego

• 26 września 2023 r. uczniowie klasy I, II i III  pod opieką nauczycieli: p. M. Kuraś, p. E. Gawron,  p. B. Sojki, p. A. Wydmańskiej, p. E. Kurkowskiej odbyli wycieczkę autokarową do Ojcowskiego Parku Narodowego.

Spod szkoły wyruszyliśmy o godz. 8.00. O godz. 10.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego. Podążając alejkami parku oglądaliśmy: ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie, Źródełko Miłości oraz Bramę Krakowską. Następnie idąc leśną, górską ścieżką dotarliśmy do Groty Łokietka. W drodze powrotnej z za okien autokaru zobaczyliśmy Maczugę Herkulesa. Pobyt w Ojcowskim Parku Narodowym umożliwił uczniom obserwację otaczającego nas świata przyrody.

Ostatnim punktem programu był posiłek w McDonald's. Późnym popołudniem byliśmy już pod budynkiem szkoły. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do swoich domów.

• Dzień Chłopaka w kinie

• 2 października 2023 roku  uczniowie klas 4-7 naszej szkoły pod opieką swoich wychowawców wzięli udział w wyjeździe do kina Helios w Dąbrowie Górniczej. Wyjazd odbył się z okazji Dnia Chłopaka.

Uczniowie obejrzeli film Siła naszych marzeń, który poprzedzony był prelekcją psychologa na temat problemów młodych ludzi oraz sposobów radzenia sobie z nimi. Siła naszych marzeń to obraz filmowy, który także traktuje o trudnych wydarzeniach w życiu Zoe oraz o tym, jak sobie z nimi poradziła. Główna bohaterka wychowała się wśród koni, lecz przewrotny zbieg okoliczności odwraca jej życie. Zoe traci władzę w nogach i zatraca się w rozpaczy. Jednak udaje jej się wypełnić swoje plany, a nawet uratować rodzinną firmę. Film dostarczył widzom dużo emocji i na pewno zmotywował do pracy nad sobą.

Po wyjściu z kina znalazł się także czas na wspólny posiłek i rozmowy. Do szkoły wszyscy wrócili w dobrych humorach, uśmiechnięci i zadowoleni. To był bardzo udany Dzień Chłopaka!

Wyjazd zorganizowała pani Bożena Kańtoch i Anetta Jąderko, opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Agnieszka Urbańczyk, Grażyna Kocot oraz Aneta Wylon – Flak.

• 29 września 2023r. - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka.

Tradycyjnie, 29 września, obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To już 21. edycja tego niecodziennego wydarzenia. Święto zostało ustanowione w 2001 r. z inicjatywy  Polskiej Izby Książki. Jego patronką jest znana i lubiana autorka książek dla dzieci – Janina Porazińska. W bieżącym roku szkolnym  Dzień Głośnego Czytania wpisuje się w realizację Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych pod hasłem: ,,Biblioteka  - dobre miejsce dla człowieka”, którego nadrzędnym celem jest promocja czytania. Jednym z działań naszej biblioteki w tym zakresie jest powołanie Klubu Pożeraczy Książek. Należą do niego wszyscy uczniowie klas II – VII, którzy już z ogromnym zaangażowaniem wypożyczają książki związane ze zdobywanymi poziomami – odkrywcy, entuzjasty, znawcy, władcy czytelni, pożeracza książek – oraz realizowanymi wyzwaniami czytelniczymi. Teksty wybrane do głośnego czytania przez nauczycieli 29 września 2023r. były więc dla wielu uczniów inspiracją,  po jakie książki sięgnąć w najbliższym czasie.

Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do  czytania na głos nie tylko od święta. To wspaniały sposób na wspólne spędzanie czasu. Czytanie rozbudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, rozwija poczucie humoru. Po lekturę zatem warto sięgać każdego dnia. A do niezwykłych spotkań z bohaterami książek zaprasza biblioteka szkolna!

Bibliotekarze SP w Brudzowicach