• Krzysztof Kocot – marynarz pochodzący z Brudzowic

          • Podczas lekcji wychowawczej w klasie IV odbyło się spotkanie ze specjalnym gościem marynarzem Krzysztofem Kocotem - senior oficer refrigeration engineer obecnie pływający na statku Bolette firmy Fred Olen Cruise Line. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią p. Marleną Kuraś.

            Nasz gość jako absolwent naszej szkoły wystąpił w galowym białym stroju oficerskim. Opowiadał uczniom o swojej 20 letniej przygodzie z morzem,  o pracy na statku, która odbywa się  kokpicie wśród licznych skomputeryzowanych czujników,  zajmujących się min chłodnictwem i klimatyzacją statku. W wyniku swych podróży już czterokrotnie opłynął kulę ziemską. Początkowo jako mechanik, a po ukończeniu szkoły i zdobyciu tytułu inżyniera już jako oficer. Załoga statku na którym pływa liczy 500 osób a statek może zabrać nawet 6000 pasażerów. Jest to zatem ekskluzywne pływające miasteczko z wszystkimi udogodnieniami i atrakcjami takimi jak: siłownie, baseny,  kawiarnie, restauracje, nocne kluby, lodowiska i apartamenty dla gości. Rejsy odbywają się nocą a w ciągu dnia pasażerowie mogą zwiedzać kolejne porty,  do których dopływają. Odwiedził wiele ciekawych miejsc, które uczniowie również mogli zobaczyć na przedstawianych przez niego prezentacjach multimedialnych. Ciekawostką jego opowieści i prezentowanych filmów było uroczyste przywitanie wpływającego statku  przez rdzenną ludność: śpiewem,  tańcem -  prezentujących kulturę danego narodu. Tak więc wspólnie odwiedziliśmy Brazylię, Japonię, Nowy Jork, Karaiby, Maderę, Bahamy. W swych podróżach jak dotąd nigdy nie natknął się na atak piracki, który może się zdarzyć. Statek na wypadek ataku piratów jest zabezpieczony kolczastym drutem oraz żołnierzami z bronią. Ciekawostką jest również i to, że na pokładzie znajdują się atrapy karabinów maszynowych mających odstraszać potencjonalnych napastników. Najbardziej niebezpiecznym rejonem świata są nie jak by się mogło wydawać Karaiby lecz tereny Kanału Sueskiego.

            Na zakończenie spotkania Pan Krzysztof zwrócił uwagę uczniom jak ważna jest nauka i konkretne umiejętności praktyczne:  mechaniczne czy elektryczne. Aby móc osiągnąć sukces ważna jest znajomość języków obcych. Bardzo podobała mu się nasza szkoła jej wyposażenie, sale lekcyjne, sala gimnastyczna, placyk zabaw, które nijak się mają do jego wspomnień kiedy był uczniem.

            Na zakończenie uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią p. Grażyną Kocot i p. Anetą Wylon-Flak podziękowali gościowi za przybycie i ciekawe opowieści.

          • DZIEŃ SPORTU DNIEM DZIECKA

          •            W dniu 1 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Sportu w ramach Dnia Dziecka. Organizatorzy przygotowali dla swoich uczniów kilka dyscyplin sportowych, w których każdy mógł sprawdzić cechy motoryczne  takie jak: siła, szybkość, wytrzymałość i moc. Dopisała zarówno pogoda, jak i frekwencja. Uczniowie osiągali dobre wyniki, które pokazały duży potencjał sportowy naszych uczniów. W programie imprezy znalazły się konkurencje sportowo-ruchowe dla poszczególnych klas oraz dodatkowe konkursy dla wszystkich chcących sprawdzić swoje fizyczne zdolności i umiejętności. Dla uczniów klas młodszych I-III zostały zorganizowane zawody integracyjne, polegające na grach i zabawach bieżnych. Dzieci chętnie rywalizowały, brały aktywny udział w ćwiczeniach sprawnościowych. Największą przyjemność sprawił im tor przeszkód, na którym młodzi sportowcy musieli wykazać się dużą zręcznością i sprawnością fizyczną. Dla klasy IV i V zostały przygotowane wyścigi rzędów sztafet na dochodzenie z prowadzeniem piłki po obwodzie koła oraz rozegrano wyścigi sztafet po slalomie i na torze przeszkód. Zawody sportowe budują ducha rywalizacji, jednak nasi uczniowie skoncentrowali się przede wszystkim na integracji, współpracy i dobrej zabawie. Największym zainteresowaniem cieszyła się koszykówka, w której prym wiodła klasa VIII. Dzień ten sprawił wszystkim wiele radości, przyniósł wiele zaskoczeń oraz wiele pozytywnych emocji. Miłą niespodziankę sprawili nam strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach, którzy udostępnili naszym uczniom wybrane elementy sprzętu pożarniczego oraz przeprowadzili pokaz sprawności i możliwości wozu strażackiego. Rada Rodziców sprezentowała wszystkim uczniom i dzieciom drobne upominki pozwalające zregenerować nadwątlone wysiłkiem siły.

             

                                                                                                                                                              Ewa Zwolak

          • Dolina Osikowa - warsztaty

          • 24.06.2022r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Brudzowicach wzięli udział w warsztatach artystycznych zorganizowanych przez ,,Osikową Dolinę” w Koziegłowach. Dzieci zapoznały się z historią wyrabiania ozdób rękodzielniczych z łyka osikowego. W ciepłej, rodzinnej atmosferze wykonały z wiórków drewna osikowego serce na Dzień Matki oraz inne ozdoby. Pobyt  w Osikowej Dolinie dostarczył dzieciom dużo wiadomości oraz wyzwolił swobodną ekspresję. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni i zadowoleni.

                                                                                                                                                              Barbara Sojka

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • W dniu 17 maja 2022 r. w Miejsko Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki

            w Siewierzu odbyły się eliminacje miejsko-gminne do OTWP. Celem tego konkursu było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W OTWP uczestniczyły  dzieci

            i młodzież w trzech grupach:

            - I grupa - uczniowie klas I-IV SP,

            - II grupa – uczniowie klas V-VIII SP,

            - III grupa – uczniowie szkół ponadpodstawowych.

            Szkołę Podstawową w Brudzowicach reprezentowali:

            - Paweł Flak z klasy II,

            -  Mateusz Madej z klasy III,

            - Wiktor Musialik z klasy IV,

            - Aleksander Duda z klasy VIII.

            Eliminacje miejsko – gminne przeprowadzone były w formie pisemnej i ustnej.  Do finału przeszedł uczeń klasy IV- Wiktor Musialik, który zdobył  II miejsce i  zapewnił sobie udział
            w eliminacjach powiatowych. W nagrodę otrzymał dyplom oraz atrakcyjną nagrodę rzeczową.

                        W dniu 18 maja 2022 r. miały miejsce eliminacje powiatowe.  Uczeń Naszej Szkoły- Wiktor Musialik - uplasował się na wysokiej III pozycji.

                        Wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Brudzowicach zaprezentowali wysoki poziom wiedzy
            i zaangażowania.

            Wiktorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Święto Konstytucji III Maja

          • Poranek z okazji uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja przygotowany przez klasę IV.

            -Niedługo zaczyna się miesiąc maj

            I piękny będzie nasz cały kraj.

            - A maj jest bogaty w świąteczne daty.

            - Już 1 maja Święto Pracy mamy,

            o wszystkich co pracują wtedy pamiętamy.

            - 2 maja Święto Flagi obchodzimy

            i naszą biało-czerwoną radośnie uczcimy.

            -Gdy dzień 3 maja kalendarz pokazuje,

            to Święto Konstytucji 3 Maja następuje.

            Tymi słowami uczniowie klasy czwartej powitali poranek w naszej szkole poprzedzający Majowe Święta. Zachęcamy do obejrzenia fragmentu uroczystości.

          • Wycieczka do Krakowa klas I-IV

          •  

            „ Któż wypowie Twoje imię Krakowie prastary….”

            Uczniowie klasy I, II III i IV naszej szkoły wraz z opiekunami P. Grażyną Kocot,p. Marleną Kuraś, p. Patrycją Orpych-Bednarz i p. Anetą Wylon-Flak uczestniczyli w dniu 26.04.2022 r. w wycieczce szkolnej do Krakowa.  Bogaty program wycieczki obejmował między innymi zwiedzanie Królewskiej Katedry na Wawelu. Katedra Wawelska czyli Bazylika Archikatedralna Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i Świętego Wacława na Wawelu jest miejscem szczególnym dla Polaków. Świadectwem historii Narodu Polskiego sięgającej początków państwowości polskiej. Niezwykła wartość historyczna , artystyczna i patriotyczna sprawia, że jest ona uznawana za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce.  Kolejnym punktem programu była wspinaczka na Wieżę Zygmuntowską gdzie umieszczonych zostało pięć większych dzwonów z najsłynniejszym Zygmuntem, który został ufundowany w 1521 roku przez króla Zygmunta Starego. Po trudach wspinaczki każdy uczeń miał możliwość dotknięcia  serca dzwonu zygmuntowskiego aby spełniło się jeno pomyślane życzenie.  Z  okien dzwonnicy mogliśmy zobaczyć otaczającą Wzgórze Wawelskie panoramę Krakowa.  Katedra jest również miejscem pochówku polskich monarchów i biskupów. A w podziemnych kryptach Katedry mogliśmy zobaczyć  nagrobki królów, książąt i ich rodzin, polskich bohaterów narodowych, wybitnych poetów i dostojników państwowych. W Skarbcu Katedralnym podziwialiśmy bezcenne pamiątki narodowe: naczynia, szaty liturgiczne oraz insygnia grobowe. Po wspinaczce na wieżę przyszedł czas zejścia do pieczary, w której mieszkał-  Smok Wawelski. Pokonując 150  krętych schodków dotarliśmy na Powiśle i mogliśmy zobaczyć zionącego ogniem smoka. Wreszcie przyszedł czas na chwilę oddechu i odpoczynku, na zjedzenie obiadku oczywiście gdzie? W Mac-Donaldzie przy rynku. W końcowej części naszej wycieczki uczniowie zwiedzili komnaty i ogrody  królewskie.  Choć przez chwilę mogli  się poczuć jak dostojnicy dworu. Wszystkie zwiedzane obiekty zostały nam przedstawione przez profesjonalnych przewodników wawelskich. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.                                                                              

             

          • Dzień bez plecaka

          • 7 kwietnia w naszej szkole odbył się „Dzień bez plecaka” – zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, zamieniając zwykły, codzienny plecak na inny przedmiot, który posłużył im do przyniesienia książek i zeszytów.

             

            Skąd pochodzi „Dzień bez plecaka”?

            Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak.

          • Może jestem niepełnosprawny, ale niepełnosprawność nie jest mną

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brudzowicach wzięli udział w Kampanii Edukacyjno -  Informacyjnej „Może jestem niepełnosprawny, ale niepełnosprawność nie jest mną”, która trwała od 18.03.2022 – 08.04.2022. W trakcie kampanii przeprowadzono pogadanki mające na celu poznanie i zrozumienie dzieci ze spektrum autyzmu.

            Solidaryzując się z osobami z Zespołem Downa uczniowie założyli kolorowe skarpetki nie do pary.

            1 kwietnia nasza społeczność szkolna stylizacją w kolorze niebieskim okazała wsparcie dla osób             z autyzmem, a  klasy I, II i III wykonały piękne plakaty.

          • Pożegnanie Pani Honoraty Nowak długoletniego nauczyciela i wychowawcy naszej szkoły

          •   

            Pożegnanie Pani Honoraty Nowak

            nauczyciela i wychowawcy naszej szkoły

             

            Pod niebem wojną pochmurnym

            w czas niepokoju i lęku

            żegnamy dziś ciebie ze smutkiem

            nasza pani nauczycielko

             

            nasza pani od języka polskiego

            i innych zajęć bardzo wielu

            dziś żegnamy cię z łezką w oku

            nie tylko uczniów przyjacielu

             

            gdy przeraża nas wiatr od wschodu

            nie przebrzmiały pandemii echa

            Ty odchodzisz dziś na brzeg drugi

            widać pracy dużo tam czeka

             

            bo Ty zawsze tak pracowita

            tak solidna uczciwa i pilna

            ludziom tutaj od zawsze bliska

            duchem i Bogiem silna

             

            dziękujemy za dobroć i miłość

            za starania i wymagania

            by umysły nasze rozwijać

            ku postępom w nauce nakłaniać

             

            dziękujemy za wychowanie

            za opiekę i troskę szczerą

            za cierpliwość przy czytaniu

            i nad niejedną literą

             

            dziękujemy za czas oddany

            na wycieczki zeszyty sprawdziany

            za poświęcenie w niełatwej misji

            i za noce przez to zarwane

             

            dziękujemy za ocalanie

            ludzi miejsc historii wydarzeń

            za talenty pomysły pamiątki

            które zostawiasz nam w darze

             

            dziękujemy za twoją aktywność

            i dziecięcych marzeń spełnianie

            za otwarcie okna na świat

            do ziemi tej przywiązanie

             

            dziękujemy za wspólne chwile

            i za skromność nieudawaną

            za wierność Bogu i ziemi

            za ojczyzny uszanowanie

             

            więc daj Jej Panie nagrodę

            daj proszę dobre mieszkanie

            zapach tych lasów pól naszych

            woń ziemi ukochanej

             

            za wszystko co nam tu dała

            za dom rodzinę i szkołę

            za z sercem wypełniane

            wszystkie życiowe role

             

            i pozwól jej odpocząć

            po drodze pracowitej

            w radości lecz i w smutki

            jak to w życiu spowitej

             

            niech dzięki Niej anioły

            polski język poznają

            i za nią i za nami

            niech w Niebie się wstawiają

             

             

            Jolanta Nowak-Wojdas

             

             

          • Pasowanie na czytelnika

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

            2 marca 2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, bowiem wszyscy stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Dzieci spędziły w niej emocjonująco czas, brały udział w różnych konkurencjach, powiązanych tematycznie z czytelnictwem, a na koniec w obecności pań bibliotekarek złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

            Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.

            Zapraszamy wszystkie dzieci do szkolnej biblioteki!!!

          • Pomoc dla Ukrainy

          • Szanowni Państwo!

            W poniedziałek 28 lutego 2022 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Siewierz odbyło się posiedzenie gminnego sztabu zarządzania kryzysowego, zwołane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz w celu zorganizowania i koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W obliczu kryzysu humanitarnego bardzo ważne jest, aby pomoc rzeczowa(w postaci odzieży, żywności czy leków itp.) trafiała bezpośrednio do osób potrzebujących, zarówno tych uciekających przed wojną do Polski, jak również wciąż pozostających w Ukrainie. Z tego powodu samorząd gminy Siewierz włącza się w pomoc humanitarną, koordynowaną przez struktury naszego państwa. Już dzisiaj w Miejsko-Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu uruchomiony został punkt zbiórki potrzebnych produktów, które będą zbiorczo transportowane w określone lokalizacje, zgodnie z zapotrzebowaniem. Produkty można przekazywać również do gminnych placówek oświatowych, również do naszej szkoły – do biblioteki szkolnej. Aby pomoc była sprawna, szybka i skuteczna ważne jest, aby przekazywane rzeczy były posegregowane, co ułatwi pakowanie oraz dystrybucję.

            Główne kategorie produktów, które mogą być przekazane potrzebującym to:

            Odzież i okrycie:

            Koce zwykłe i termiczne

            Śpiwory

            Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej

            Materace

            Ubrania (nowe)

            Płaszcze przeciwdeszczowe

             

            Środki higieny i czystości:

            Płyny do kąpieli / pod prysznic / mydło

            Dezodoranty

            Pasta do zębów

            Szczoteczki do zębów

            Grzebienie

            Bielizna damska, męska, dziecięca

            Podpaski

            Pampersy

            Pieluchy dla dorosłych

            Papier toaletowy i ręczniki papierowe

            Ręczniki (w tym z mikrofibry)

            Worki na śmieci

            Środki dezynfekujące / alkohol do dezynfekcji

            Maski filtrujące lub jednorazowe

            Żywność:

            Woda

            Żywność do szybkiego przygotowania (instant)

            Batony (w tym energetyczne),

            Bakalie, orzechy,

            Konserwy,

            Makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

            Narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

            Inne:

            Zapałki

            Baterie, powerbanki

            Oświetlenie, w tym latarki

            Świece

            Zestawy pierwszej pomocy

            Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie)

             

            Prosimy, by w ramach pomocy nie pozbywać się rzeczy starych, używanych czy zużytych, lecz przekazywać w miarę możliwości rzeczy nowe, oryginalnie zapakowane.

             

            Ponadto samorząd, w ramach swoich zasobów lokalowych, przygotowuje miejsca kwaterowania uchodźców na terenie naszej gminy. Osoby prywatne, chcące przyjąć potrzebujących do swoich domów, mogą zgłaszać taką wolę do Ośrodka Pomocy Społecznej w Siewierzu pod numerem telefonu +48 537 000 928. Dla naszych mieszkańców i osób przebywających na terenie Gminy Siewierz został uruchomiony specjalny adres mailowy: pomocukrainie@siewierz.pl , na który można zgłaszać wszelkie potrzeby związane z pomocą uchodźcom oraz zadeklarować ofertę pomocy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Siewierz obsługujący tę skrzynkę, będą mogli pośredniczyć w kontakcie pomiędzy potrzebującymi a pomagającymi z terenu naszej gminy. Informujemy, że w sprawie pytań związanych z udzielaniem pomocy można kontaktować się z Urzędem Miasta i Gminy Siewierz, w godzinach jego pracy, pod numerem telefonu 32 64 99 400. W sprawach pilnych działa całodobowy gminny telefon alarmowy: +48 722 362 369. Pragniemy podziękować wszystkim mieszkańcom Gminy Siewierz, którzy bez wahania ruszyli z pomocą uchodźcom w ramach wielu oddolnych inicjatyw. Zachęcamy jednocześnie do włączenia się w działania pomocowe organizowane na terenie naszej gminy, które są koordynowane przez służby państwowe, co umożliwi ich sprawną organizację na tak masową skalę.

             

            Opracowano na podstawie informacji Pana Marcina Machury.

             

    • Kontakty

      • zsbrudzowice@tlen.pl, sekretariat@spbrudzowice.dlaedu.pl
      • 0 32 67 41 643
      • ul. Szkolna 41 42-470 Poland
      • Szkoła Podstawowa w Brudzowicach,
    • Logowanie