• Październik 2014

• Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W przeddzień Gminnej Gali Oświaty, zorganizowanej 14 X 2014r. w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Bardzo miłą niespodzianką dla całej naszej szkolnej społeczności była wizyta znamienitego gościa, Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pana Zdzisława Banasia. Akademia rozpoczęła się występem artystycznym uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Po przywitaniu gości, dyrekcji, nauczycieli oraz pracowników obsługi recytatorzy pięknymi słowami poetów podziękowali wszystkim świętującym za trud, poświęcenie i  cierpliwość, którą obdarzają uczniów na co dzień. Kolejnym punktem programu artystycznego były scenki z życia szkoły: humanistyczna i matematyczno – przyrodnicza. Gimnazjaliści w żartobliwy sposób przedstawili perypetie nauczycieli przeprowadzających zajęcia z niesfornymi uczniami, co rozbawiło całą publiczność. Wiele humorystycznych sytuacji zobaczyliśmy także w wystąpieniu ucznia w roli nauczyciela, który podczas snu zmaga się ze swoimi nieposłusznymi kolegami i koleżankami z klasy. Całą część artystyczną zakończyły piękne życzenia dla nauczycieli i pracowników obsługi oraz piosenki w wykonaniu utalentowanych uczennic. Kolejnym miłym akcentem było wystąpienie Dyrektora Szkoły, pana Janusza Stelmacha, który złożył życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz pogratulował udanego występu naszym uczniom. Na koniec głos zabrał Pan Burmistrz Zdzisław Banaś, który także nie szczędził ciepłych słów pod adresem nauczycieli i pracowników obsługi. Z uznaniem wypowiadał się na temat wysokich osiągnięć uczniów naszej szkoły i sąsiednich placówek, których sukcesy w nauce oraz wysokie wyniki egzaminów są także efektem bogatej oferty kół zainteresowań i zajęć finansowanych ze środków gminnych jak i z funduszy unijnych  pozyskiwanych przez  Gminę Siewierz. Pan Burmistrz życzył także całej społeczności szkolnej dalszych sukcesów, zadowolenia z pracy i jak najlepszych wyników w przyszłości. Uczniowie zakończyli akademię wesołą piosenką finałową „Czternastego!”, nawiązującą do daty Dnia Edukacji Narodowej.

„Czytajmy razem”

24 października 2014r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w Warsztatach Literacko – Plastycznych pod hasłem „Czytajmy razem”. Zajęcie odbyły się w Centrum Kulturalno –Edukacyjnym w Brudzowicach, a zorganizowała je Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Siewierzu.
                   Swoją obecnością warsztaty uświetnili: zastępca burmistrza MiG Siewierz pan Dariusz Waluszczyk, dyrektor ZS w Brudzowicach pan Janusz Stelmach, dyrektor MGBP w Siewierzu pani Magdalena Szlachta, radni Rady Miejskiej w Siewierzu pani Dorota Szybis i pan Jan Bańka, ksiądz proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Brudzowicach Stanisław Straż, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego wieku pani Jadwiga Sroka.

Zaproszeni goście pięknie odczytali dzieciom bajki terapeutyczno - edukacyjne. Dzięki słuchaniu głośnego czytania dzieci czuły się ważne i prawdziwie docenione, wzmocnił się ich system wartości, bowiem każdy przeczytany tekst niósł za sobą interesujące przesłanie. Uczestnicy tego spotkania nauczyli się czerpania radości z lektury oraz przyjaznych relacji z ludźmi, zwłaszcza, że w drugiej części warsztatowej odbył się konkurs kalamburowy, gdzie toczyła się rywalizacja: dorośli kontra dzieci. Obydwa zespoły znakomicie odgadywały kolejne hasła i wspaniale się przy tym bawiły.

Na koniec dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, a dorośli mieli możliwość porozmawiania przy kawie i herbacie. Piątkowe popołudnie możemy uznać za wyjątkowo ciekawe, zwłaszcza iż warsztaty były częścią ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która od 13 już lat zmienia świadomość społeczną dotyczącą roli czytania
          w rozwoju dziecka. Organizatorzy spotkania, goście są głęboko  przekonani, że czytanie dzieciom jest najlepszą inwestycją w ich przyszłość.

Wszyscy lubimy się bać … Halloween

Jednym z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów dni w roku szkolnym jest 30 października, tego dnia bowiem obchodzimy w szkole Halloween. Dlaczego? Sądzimy, iż wszyscy lubimy się bać… i bawić jednocześnie.
                     W naszej szkole Halloween od lat organizowany jest w formie dyskoteki, na którą uczniowie starannie się przygotowują, bowiem zakładają (zrobione niejednokrotnie samodzielnie)  straszne przebrania, robią sobie wzajemnie upiorne makijaże . Ogłaszane są konkursy: na przebranie halloweenowe oraz na najpiękniejszą dynię. Oczywiście także nasz korytarz wygląda wyjątkowo: pokrywają go czarne pajęczyny, pojawiają się nietoperze i inne specjalnie przygotowane na ten wieczór dekoracje.
                        W tym roku I miejsce na strój halloweenowy zajęła Zuzanna Mirek , natomiast najpiękniejszą dynię wykonali chłopcy z klasy VI, którzy pracowali nad swym dziełem zespołowo. Podczas zabawy dzieci i młodzież naszej szkoły kształtowały postawy ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur. Na zakończenie dyskoteki i po rozstrzygnięciu konkursów wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodyczami, żeby następnego dnia nie musiały już iść prosić o cukierki sąsiadów albo straszyć ich psikusem.