• Maj 2014

• Kosmiczna wycieczka klas 0-III z ZS w Brudzowicach

Do końca roku zostało jeszcze parę tygodni, a my postanowiliśmy już przygotować się do wakacyjnego leniuchowania pod gołym niebem. Na obozach, koloniach lub wczasach, a  może po prostu na własnym podwórku możemy po zmroku w ciepłe wieczory wpatrywać się  w gwiazdy, nie myśląc o porannej pobudce i nie odrobionych lekcjach. Zatem 7 maja 2014r. nadarzyła się okazja, by poznać nieco bliżej skomplikowaną mapę nieba.

Udaliśmy się  do Planetarium Śląskiego znajdującego się w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Uczestnicząc w specjalnych zajęciach w sali z ogromnym ekranem znajdującym się tuż nad naszymi głowami wybraliśmy się w podróż po niebie, przygotowaną w formie słuchowiska  ilustrowanego wierszami o tematyce astronomicznej. Przenieśliśmy się w tajemniczy świat gwiazd, planet, Księżyca i innych ciał niebieskich. Rysunki gwiazdozbiorów pomogły nam odnaleźć Wielki i Mały Wóz, Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Oriona, Wielkiego i Małego Psa, Łabędzia i wiele, wiele innych. Każdy z nas miał okazję zobaczyć także własny znak zodiaku.

W dalszej części zajęć poznaliśmy niebo nad Śląskiem w różnych porach roku. Dowiedzieliśmy się, jak wschodzą i zachodzą Słońce i Księżyc, jakie gwiazdozbiory i układy gwiazd są widoczne w czasie prezentowanej nocy, gdzie wypatrywać meteorów, gdzie szukać planet, jak wygląda kometa, czym są te ciała niebieskie i zjawiska astronomiczne. Widzieliśmy także ruch sfery niebieskiej. Po niezwykłej lekcji trudno było wstać tak po prostu i „wrócić na Ziemię”, ale czekała nas jeszcze jedna ciekawa lekcja.

Z wielkim zainteresowaniem odwiedziliśmy stację klimatologiczną, która znajdowała się w  pobliżu Planetarium Śląskiego. W pomieszczeniu stacji znajdowały się barometry i barograf do pomiaru i zapisu wartości ciśnienia atmosferycznego oraz wiele innych urządzeń, które pomagają prognozować pogodę. Pracownik stacji meteorologicznej pokazał nam wyposażenie klatki meteorologicznej, czyli różne termometry, zestaw elektronicznych czujników temperatury i wilgotności powietrza. Na terenie ogródka przy stacji widzieliśmy także deszczomierz Hellmanna oraz elektroniczny pluwiograf zapisujący w sposób ciągły przebieg i natężenie opadów. Na wysokim maszcie zobaczyliśmy również anemometr służący do wyznaczania średniej prędkości i kierunku wiatru. Na zakończenie zadawaliśmy mnóstwo pytań dotyczących przede wszystkim burz, huraganów, fal tsunami i tornad. Gdy opadły emocje wywołane tematem najgroźniejszych zjawisk atmosferycznych, wróciliśmy spokojnie parkową aleją do autokaru, słuchając śpiewu ptaków. I tak w miłej atmosferze, z wielką porcją wiedzy wróciliśmy do Brudzowic, gdzie teraz przy blasku księżyca będziemy mogli popisywać się wiedzą w każdym towarzystwie.

Uczniowie klas 0-III Zespołu Szkół w Brudzowicach

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł 2014  rozpoczęta!

15.05.2014 r. w Zespole Szkół w Brudzowicach uczniowie tanecznym krokiem Zumby rozpoczęli największą ogólnopolską kampanię profilaktyczno – edukacyjną „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Nauka tańca odbyła się pod hasłem „Tańczę, śpiewam i nałogom nie ulegam”. Natomiast w godzinach popołudniowych realizując kampanijne zadania rodzice wzięli udział w spotkaniach profilaktycznych „ Zawsze zdrowe życie miej, papierosom powiedz NIE” oraz w występach przygotowanych przez uczniów uczestniczących w zajęciach artystycznych. 22 maja 2014r. uczniowie klas I-III, IV-VI i Gimnazjum brali udział w Turnieju Tenisa Stołowego pod hasłem: „Narkotyk? – to mnie nie kręci”.

Zdjęcia z przeprowadzonej kampanii znajdują się w Albumie Fotograficznym.

„Taki mecz to wielka rzecz” – czyli o meczu NAUCZYCIELE –GIMNAZJALIŚCI

w ZS w Brudzowicach.

Piątek 24 maja 2014r. to kolejna niezwykła data w życiu Zespołu Szkół w Brudzowicach. Być może po raz pierwszy, a zapewne nie ostatni  z okazji  Dni Sportu odbył się na hali gimnastycznej naszej szkoły mecz piłki nożnej między nauczycielami i pracownikami obsługi, a gimnazjalistami. Już samo przygotowanie do meczu wzbudzało wielkie emocje. Gimnazjaliści  z ogromnym zadowoleniem przyjęli tę propozycję, snując  rozmaite plany w związku z przebiegiem meczu. Poszukiwanie chętnych pracowników szkoły nie trwało zbyt długo, a  zespół , który stanął naprzeciwko młodej i silnej grupie młodzieży szkolnej był pełen woli walki i determinacji.  Tuż po godzinie 9.00 na sali zebrali się piłkarze i kibice. Mecz początkowo przebiegał  bardzo spokojnie, ale gdy okazało się, że nauczyciele grają „ na serio”, spotkanie nabrało tempa. Liczna grupa kibiców zagrzewała  głośnym skandowaniem wszystkich do walki , co rusz zmieniając swoich faworytów. Wszystko zależało od tego, kto w danej chwili był przy piłce. Nikt zatem nie czuł się pominięty przez kibiców, co sprzyjało walce na boisku. Największy aplauz najmłodszej części widowni towarzyszył akcjom Dyrektora Szkoły, który pełniąc rolę napastnika, zaskakiwał obrońców nieszablonowymi akcjami. Nauczycielki  spokojnie przyglądały się piłce dopóki, dopóty przemierzała boisko w bezpiecznej odległości, lecz gdy pojawiła się w sąsiedztwie, w paniach budziły się nagle niespożyte pokłady energii, które rozwiewały marzenia gimnazjalistów o przejęciu piłki.  Mecz zakończył się remisem 1:1. Wynik przyjęli wszyscy z zadowoleniem. Zawodnicy opuścili boisko nie tylko z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, ale i z radością. Mecz spełnił swoje zadanie: przyczynił się do poprawy zdrowia i kondycji , zapewnił dobrą zabawę i pokazał wszystkim, że tablica nie jest jedynym miejscem na spotkanie uczniów z nauczycielami.

• Zespół Szkół w Brudzowicach, ul. Szkolna 41 42-470