• Luty 2013

• Wieczór w Krainie Baśni

„Każdy nosi w sobie jakąś Andersenowską bajkę, która tak zachwyciła go w dzieciństwie, że nie może zapomnieć te­go wstrząsu, bajkę, która rosła wraz z nim, odkrywając coraz głębsze, coraz bliższe w miarę dojrzewania, warstwy” – napisała kiedyś Krystyna Kuliczkowska, krytyk literatury dziecięcej.

I miała rację. Takie właśnie odczucia towarzyszyły gościom przybyłym na „Wieczór w Krainie Baśni” przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Brudzowicach. Inscenizacja baśni H.Ch. Andersena „Królowa Śniegu”, została przedstawiona w piątek, 8 lutego 2013 r. i stanowiła piękny początek długo oczekiwanych zimowych ferii.

Uczniowie wcielili się w role bohaterów wszystkich części baśni, a dodatkowym atutem całego spektaklu było to, że przekaz baśniowych i życiowych mądrości odbył się w czasie rozmowy współcześnie żyjącej nastolatki i samego Andersena. Sceneria przedstawienia nie była też banalnie powielona ze znanych już interpretacji baśni. Cała sala została zamieniona w galerię obrazów będącą częścią muzeum. Spektakl został wzbogacony przepięknymi tańcami do muzyki znanych klasyków: J. Brahmsa, A.Chaczaturiana czy L. Beethovena. Zobaczyliśmy skoczny „Taniec węgierski”, piękny układ do utworu „Dla Elizy” w wykonaniu dziewczynek z klas 0-IV, dostojną dworską Pavanę zatańczoną przez uczniów klasy VI szkoły podstawowej i I gimnazjum oraz niezwykle dynamiczny „Taniec z szablami” groźnych zbójców z klas I-II szkoły podstawowej i II gimnazjum. Wszyscy uczniowie zachwycili widzów nie tylko aktorskim talentem, ale i przepięknymi strojami, które powstały dzięki pomocy rodziców. Rodzicom zawdzięczamy również po królewsku zastawiony i ozdobiony stół dla wszystkich przybyłych gości. Po spektaklu przy pysznym domowym cieście goście i uczniowie mieli okazję jeszcze długo dzielić się wrażeniami i spędzić ze sobą wiele miłych chwil w wyjątkowo udekorowanych szkolnych murach.

Goście nie szczędzili słów uznania dla pomysłodawców i wykonawców całego przedsięwzięcia. Spektakl przeniósł widzów w zaczarowany świat bajki, pełen tajemnic i magii. Zderzenie rzeczywistości ze światem fantastycznym okazało się trafne, silnie przemawiało do serc i umysłów oraz pozwoliło dostrzec każdemu to, co tak naprawdę w życiu jest istotne i ważne. Działając na wyobraźnię młodzi aktorzy przekonująco opowiedzieli o sile przyjaźni i zwycięstwie dobra nad złem, a w dzisiejszym świecie to bardzo istotne przesłanie.

Uczniowie z Zespołu Szkół w Brudzowicach spisali się znakomicie w swoich rolach, szkoła spełniła swoje wychowawcze zadanie a wszyscy uczestnicy „Wieczoru w Krainie Baśni” wyjątkowo przyjemnie spędzili piątkowe popołudnie.