• Październik 2016

•            Balladyna

11 października 2016r. uczniowie klas: VI, I, II i III gimnazjum wybrali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt. „Balladyna”, który zaprezentował gościnnie Teatr Cracowia z Krakowa. Spektakl trwał 160 minut, a były to bardzo dobrze i pożytecznie spędzone minuty. O czym traktuje tragedia Słowackiego? Dlaczego wywiera na widzach takie ogromne wrażenie? Słowacki budując losy Aliny, Balladyny i innych bohaterów ukazał nam uniwersalną prawdę o złożoności ludzkiej natury, skłonnej do zła i podatnej na liczne pokusy. Jedna zbrodnia tytułowej bohaterko pociąga za sobą kolejne i nie ma odwrotu. I choć początkowo może wydawać się, że Balladynie uda się wywieść wszystkich w pole, to jednak Słowacki nie pozwolił, by morderczyni bezkarnie sprawowała rządy i zatriumfowała. Uśmiercił ją uderzaniem pioruna. Ostatecznie sprawiedliwość odniosła zwycięstwo.

Widowisko rozgrywało się przy stosunkowo prostej i nieskomplikowanej scenografii, którą stanowił metalowy stelaż. Przy nim pojawiały się elementy dekoracji, które pomagały nam wyobrazić sobie, że znajdujemy się nad jeziorem Gopło, w ubogiej chacie, czy na zamku. Jednak najbardziej podobały się nam barwne, bogate kostiumy aktorów i muzyka Ewy Kornackiej, ilustrująca wszystkie poczynania aktorów i oddająca klimat tragicznych wydarzeń dramatu Słowackiego. Na koniec spektaklu największe brawa otrzymała Goplana, ubrana w piękną, szmaragdową suknię. Pani Anna Kasprzyk, odtwórczyni tej roli była jednocześnie autorką scenografii i reżyserką spektaklu, więc tym bardziej zasługiwała na gromkie brawa. W teatrze wraz z uczniami były nauczycielki: p. G. Kocot, p. B. Kańtoch, p. A. Jąderko.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

12 października 2016r. podczas uroczystej akademii uczciliśmy polskie święto oświaty, które od roku 1982 oficjalnie nazywa się Dniem Edukacji Narodowej.  Uznaje się go za święto wszystkich osób związanych z edukacją, a więc nie tylko nauczycieli, ale i uczniów, rodziców, pracowników administracji  i obsługi. Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś, ksiądz proboszcz Stanisław Straż oraz Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzowicach dh Antoni Bochenek, którzy złożyli wyrazy uznania i podziękowania za trud włożony w pracę z dziećmi i młodzieżą.

Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole są występy artystyczne uczniów. Tym razem wystąpiły klasy: 4, 5, 6 szkoły podstawowej i klasa I gimnazjum, przygotowane pod kierunkiem p. A. Jąderko, p. A. Peterek i p. Ł. Owcarza. Uczniowie klasy 5 poszukiwali recepty na opracowanie i stworzenie modelu ucznia idealnego takiego, przy którym każdy nauczyciel miałby szansę zyskać status nauczyciela doskonałego. Jednak jak wszyscy wiemy, nie jest to zadanie łatwe do zrealizowania. Uczennice klasy 6 zaproponowały nauczycielom zestaw intrygujących pomocy naukowych, dzięki którym
          z pewnością codzienne, szkolne życie ma szansę zyskać wiele kolorytu, optymizmu i humoru. Na koniec występu wysłuchaliśmy poetyckich życzeń zaprezentowanych przez uczniów klasy 4. Oczywiście nie zabrakło też przerywników muzycznych, jedną z piosenek artyści wykonali przy akompaniamencie koleżanek – K. Bańskiej i N. Uchnast.  Uroczystość zakończyły życzenia Dyrektora Szkoły, pana Janusza Stelmacha skierowane do wszystkich pracowników szkoły, nauczycieli, rodziców, a zwłaszcza uczniów. W obchody Dnia Edukacji Narodowej włączył się Samorząd Uczniowski, który pod opieką p. H. Urbańczyk przygotował sympatyczne życzenia i drobne upominki dla wszystkich pracowników szkoły.

Lekcja kulturowa: HALLOWEEN!

Duchy, strzygi i upiory
          Dziś harcują, toczą spory.
          Kogo to dziś upolują,
          Komu figla zaserwują?
          Duchów tych się trzeba bać,
          Nie wiesz, co się może stać!

Po raz kolejny z okazji All Hallows' Eve czyli Wigilii Wszystkich Świętych 27 października w szkole w Brudzowicach odbyła się dyskoteka, na którą duża część młodzieży przybyła przebrana w kostiumy czarownic, duchów, upiorów i innych straszydeł. Organizator, nauczyciel języka angielskiego i opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego, pani Agnieszka Szymczak-Szkop zapewniła także atrakcje w postaci 5 konkursów. Na początek wyłoniono najciekawsze przebrania w kategoriach 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej. Przygotowane plakaty i podświetlone lampiony, zwane Jack-o-lanterns, stanowiły również klimatyczną atmosferę razem z całą dekoracją. Trzeba przyznać, że rodzice i dzieci wykazują się dużą inwencją twórczą i zaangażowaniem w przygotowania. Tymczasem konkurs na upiorny makijaż był zupełnie spontaniczny bo wykonywany pod presją czasu i na oczach widzów, którzy dopingowali swoich faworytów.  Okazało się, że połączenie dyni i kręgli jest możliwe i mogą stać się alternatywą ich dorosłej wersji. Tu należało wykazać się sprytem i sposobem ujarzmienia, bądź co bądź, owalnego jednak warzywa. Jak zawsze liczni uczestnicy wszystkich konkurencji mogli liczyć na słodkie upominki ze strony organizatora. A kiedy się ściemniło, nawet najbardziej nieśmiali wyszli na parkiet i zabawa trwała do ostatnich chwil. Uśmiechnięte buzie na pamiątkowych zdjęciach świadczą o tym, że zabawa była udana i zagości w naszych pamięciach na jakiś czas, ooh!

Klub Europejski
          ZS w Brudzowicach