• Maj 2016

• Uczniowie z Brudzowic odwiedzili wrocławskie ZOO

Wczesnym rankiem 10 maja 2016r. uczniowie klas I-VI Zespołu Szkół w Brudzowicach wyruszyli  autokarem do Wrocławia. Piękne miasto nad Odrą przywitało nas gorącym słońcem i bujną wiosenną zielenią. W planach mieliśmy zwiedzanie wrocławskiego  ZOO.  O godzinie 11.00 z biletami w ręku rozpoczęliśmy wędrówkę po jednym z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  pawilonu Afrykarium, czyli kompleksu przedstawiającego różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Widzieliśmy baseny i zbiorniki przedstawiające m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby podziwialiśmy z podwodnego, akrylowego tunelu o długości  18 metrów. Widzieliśmy także pingwiny przylądkowe oraz kotiki afrykańskie. Obserwowaliśmy także krokodyle i manaty.

Po wyjściu z Afrykarium usiedliśmy przy afrykańskiej sawannie, gdzie spacerowały  żyrafy  i pasiaste zebry. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do pawilonu Sahary, gdzie spotkaliśmy  różne gatunki zwierząt zamieszkujących pustynie: fenki, wielbłądy jednogarbne - dromadery, wymarłe w naturze antylopy - oryksy szablorogie. Mijając wybiegi zwierząt kopytnych dotarliśmy do Madagaskaru - jedynego w Polsce tematycznego pawilonu prezentującego zwierzęta z wybranego regionu świata. Później odwiedziliśmy wybiegi fauny europejskiej. Widzieliśmy żubry,  żbiki, rysie, muflony  i  niedźwiedzie brunatne. W drodze na posiłek odwiedziliśmy jeszcze woliery sów.

Po smacznym obiedzie w restauracji Przystanek ZOO  wybraliśmy się jeszcze na wybieg zwierząt z Ameryki Południowej . Zobaczyliśmy nielotne nandu, kapibary i gwanako. Obserwowaliśmy przez dłuższą chwilę pawi  taniec godowy.  Po przeciwnej stronie w Krokodylarni  widzieliśmy wiewiórki trójbarwne, krokodyla syjamskiego oraz mrówniki.  Nie pominęliśmy pawilonu z nosorożcami pancernymi, gibonami czapnikami, a także z jednym z największych wiewiórek świata - jelarangami oraz mundżakami. Idąc dalej doszliśmy do basenu uchatek, a później odwiedziliśmy wilki i tygrysy sumatrzańskie. Dotarliśmy też  do „Świata małp”, czyli trzech pawilonów, w których mieszkają  szympansy,  gibony i pawiany. Okrążając ich skalny wybieg udaliśmy się prosto do Słoniarni i Ptaszarni.  Kierując się do wyjścia spotkaliśmy stado reniferów, a w pobliżu stawu natknęliśmy się na pawilon małych małpek - sajmiri. Na koniec  jeszcze odwiedziliśmy Terrarium z gadami, płazami i bezkręgowcami , akwarium oraz wybieg dla lwów.

Nie obeszło się także bez zakupu pamiątek, bez których smutniej byłoby wracać do domu. Zaopatrzeni w pluszowe,  gumowe i plastikowe zwierzęta przeszliśmy do Wrocławskiej Fontanny usytuowanej  w malowniczym krajobrazie Parku Szczytnickiego przy historycznym kompleksie Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym. Tam na zielonej murawie przy muzyce zjedliśmy przygotowany przez restaurację podwieczorek. Późnym popołudniem, zmęczeni i pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną.  To była bardzo ciekawa  i udana wycieczka. Pełni  nowej  wiedzy  i bogatsi o nowe przeżycia wróciliśmy do naszej szkoły.